Post navigation

Всесвітній тиждень глаукоми

Шановні колеги!

Сьогодні, 10 березня, починається Всесвітній тиждень глаукоми!

Ця масштабна подія є результатом співпраці Всесвітньої асоціації глаукоми та Всесвітньої асоціації пацієнтів з глаукомою. По всьому світі, з 10 по 16 березня проводяться серії заходів, що інформують людей про необхідність регулярної перевірки очей (і зорового нерва) для раннього виявлення глаукоми, що сприяє збереженню зору.

До широкого спектру просвітницьких заходів залучаються офтальмологи, оптометристи, інші працівники сфери догляду за очима в лікарнях, університетах, клініках, приватних закладах. Також в них беруть участь багато незалежних осіб, в тому числі ті, що самі мають глаукому, або родичів з нею. Свій вклад роблять і товариства глаукоми з асоціаціями пацієнтів, що мають глаукому.

Щороку обирається спільна тема,  яка потім адаптується до місцевих умов, і на ній об’єднуються усі зусилля. Останнім часом такою темою стали родичі першого ступеня споріднення, оскільки вони мають десятикратне збільшення пожиттєвого ризику глаукоми. І, якщо вони прореагують на цю інформацією регулярними оглядами зорового нерва, то це врятує зір багатьом людям.

Глаукома викликає прогресуюче ураження зору. І викликає його без попереджень, аж поки не стає надто пізно. Лікування може лише попередити подальше ураження зору, але не відновити уже наявні зміни. Тому, чим раніше буде поставлений діагноз, тим більше залишиться можливостей для збереження зору.

 

Тож, давайте згадаємо що таке глаукома.

Глаукома – це група захворювань очей, що спричиняють прогресивне ураження зорового нерва в точці, де він полишає око задля перенесення інформації в мозок, та супроводжуються дефектами полів зору, і, часто, підйомом внутрішньоочного тиску. Вона описується як тиха осліплююча хвороба та викрадач зору, що підкрадається.

Глаукома є другою найбільш поширеною причиною сліпоти у всьому світі. Підраховано, що 4,5 мільйони осіб на всій земній кулі втратили зір внаслідок глаукоми, і, що до 2020 року ця цифра зросте до 11,2 мільйонів. Варто зазначити, що із-за тихого перебігу хвороби, принаймні на ранніх стадіях, якнайменш 50% хворих в розвинених країнах не здогадуються про те, що мають глаукому. І це число може зростати до 90% у менш розвинених країнах.

Існує кілька типів глаукоми. Деякі з них можуть виникати як ускладнення інших захворювань очей (так звані «вторинні» глаукоми). Але переважна більшість випадків є «первинними», тобто вони відбуваються без відомої причини. Раніше вважалося, що причиною більшості або всіх глауком є ​​високий тиск всередині ока (відомий як внутрішньоочний тиск, у закордонній літературі скорочується як IOP). В даний час встановлено, що, навіть, люди, які не мають аномально високого внутрішньоочного тиску, можуть страждати від глаукоми. Він вважається сьогодні «фактором ризику» для глаукоми разом з іншими факторами, такими як: расове походження, сімейний анамнез, високий ступінь міопії та вік.

Деякі форми глаукоми можуть виникати при народженні (“вроджені”) або під час дитинства (“ювенільні”); однак, в більшості випадків, глаукома з’являється після 4-го десятиліття життя, а її частота зростає з віком. Немає чітко встановленої залежності глаукоми від статі.

Найбільш поширеними типами глаукоми у дорослих є первинна відкритокутова глаукома (POAG) – форма, яка найчастіше зустрічається у пацієнтів кавказького та африканського походження – і закритокутова глаукома (ACG), що є більш поширеною у пацієнтів азіатського походження . Закритокутова глаукома часто є хронічною, подібно до відкритокутової, але іноді може перебігати гостро. І в цьому випадку, вона зазвичай являє собою дуже загрозливий для ока стан, що призводить до швидкої втрати зору.

Від глаукоми досі не знайдені ліки, а втрата зору є незворотною. Однак, медикаменти та хірургічні операції (традиційні чи лазерні) можуть зупинити або уповільнити будь-яку подальшу втрату зору. Тому раннє виявлення необхідне для обмеження порушень зору та запобігання прогресуванню захворювання. Лікар-офтальмолог може виявити глаукому на ранніх стадіях і проконсультувати щодо найкращого варіанту подальших дій.

 

Тому не зволікайте та приєднуйтесь до Всесвітнього тижня глаукоми!

Посилання на сайт Всесвітнього тижня глаукоми:

https://www.worldglaucomaweek.org/

Посилання на сайт Всесвітньої асоціації глаукоми:

https://wga.one/wga/world-glaucoma-week/

Посилання на сайт Всесвітньої асоціації пацієнтів з глаукомою:

http://www.worldgpa.org/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *