Post navigation

Застосування вітаміну А сповільнює прогресування пігментного ретиніту у дітей

Пігментний ретиніт – це генетично обумовлене гетерогенне захворювання, яке характеризується розвитком виражених змін зору із-за порушення функціонування пігментного епітелію сітківки. Найчастіше порушення зору проявляються у вигляді порушення темнової адаптації, звуження полів зору, розвитку скотом і, навіть, сліпоти.

За характером генетичного успадкування пігментний ретиніт поділяється на:

– пігментний ретиніт з аутосомно-домінантним успадкуванням (зустрічається найбільш часто. Причиною є мутації в ряді генів, напр.. RP1, PRPH2)

– пігментний ретиніт з аутосомно-рецесивним успадкуванням (причина – мутації в генах CRB1 і SPATA7)

– пігментний ретиніт з Х-зчепленим характером успадкування (уражає тільки хлопчиків)

– пігментний ретиніт, обумовлений мутаціями мітохондріальної ДНК (варіант, який зустрічається найбільш рідко)

Лікар Еліот Л. Берсон та його колеги із Массачусетської офтальмологічної та ЛОР лікарні в Бостоні провели ретроспективне, нерандомізовне порівняння когорт, які приймали вітамін А і когорт, які його не приймали. Спостереження за когортами проводилось від 4 до 5 років, а методом контролю була електроретинографія. Дослідження включало дітей з різними генетичними типами пігментного ретиніту. Середній вік усіх дітей – 9 років. 55 дітей приймали вітамін А, а 25 – ні. Строк оцінки пацієнтів варіювався в період з червня 1976 року по липень 2016 року. Аналіз даних відбувся в жовтні 2016 року. Отримувана доза вітаміну А була відповідно віку пацієнтів ( 15000 МО/день).

Результати досліджень показали, що середні темпи змін з незміненою моделлю дорівнювали -6,9% за рік в когорті, яка приймала вітамін А, і -13,2% за рік в когорті, яка не приймала вітамін А. Скоригована модель підтвердила повільнішу середню швидкість зниження амплітуди базової лінії електроретинограми у когорті дітей, які приймали вітамін А, майже в два рази. Щодо середніх показників змін гостроти зору та візуального поля – різниці між когортами виявлено не було.

Хоча, дизайн дослідження не дозволяє провести тестування причинності і дає простір для можливих упереджень, щодо результатів, висновки з нього підтримують застосування вікових доз вітаміну А для лікування більшості дітей із загальними формами пігментного ретиніту.

Стаття опублікована в журналі JAMA Ophthalmology в травні 2018 року.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *