Post navigation

Зимовий травматизм очей, його причини та профілактика

Наближення новорічних свят приносить з собою дуже багато приємних і різноманітних видів активності, особливо у зимових подорожах. Однак, веселе проведення часу може ховати за собою досить високий ризик травмування, і ока – в тому числі.

Травма ока – одна з причин втрати зору в розвиненому світі, на яку найменше звертають увагу. Хоча, від 30 до 40% монокулярної сліпоти спричинено саме нею. В усьому світі за рік спостерігається приблизно 55 мільйонів випадків травми очей. За статистикою, приблизно 80% від усіх, хто отримав травму ока – чоловіки. А найбільш схильні до них – люди від 18 до 45 років. Є багато різноманітних форм травм, які досить сильно варіюють за ступенем тяжкості: від незначних ушкоджень до невідкладних станів. І, навіть у тих випадках, коли травма здається незначною, їй однаково слід приділяти увагу.

 

Під час святкувань думки про травмування ока зазвичай не приходять в голову. Але корок від пляшки шампанського може спричинити такі серйозні стани як розрив очного яблука, крововилив всередину ока, відшарування сітківки, дислокацію кришталика та ушкодження кісткової орбіти. Усі ці стани можуть викликати значне порушення гостроти зору і, навіть, його втрату. Відповідно до даних Американської Академії Офтальмології, такі травми найчастіше виникають при відкриванні недостатньо охолоджених пляшок. Бо газ в бульбашках розширюється краще при більших температурах і корок із такої пляшки може розвивати швидкість до 80 км/год. Рекомендовано охолоджувати ігристі вина до температури 7 °C і ніколи не трясти пляшку перед відкупорюванням. Також слід тримати пляшку під кутом 45° від себе і ніколи не направляти її в сторону інших людей. 

Американська Академія Офтальмології EyeSmart підготувала відео, в якому представлені поради щодо відкупорювання шампанського.

Що стосується дітей, то дуже небезпечними є популярні взимку ігри з петардами та салютами. Зазвичай, діти граються зі знаряддями від невідомого виробника, куплені на ринках чи в кіосках, гарантію якості яких не може дати ніхто. Та, навіть, якщо дані вироби мають високу якість, це не зменшує ризиків при їх використанні. Кожного року в Україні є випадки, коли діти з необачності безповоротно втрачають зір із-за вибуху петард прямо в обличчя. Типовими травмами від феєрверків є контузії, розриви, сторонні тіла та опіки. Очі вражаються у 14% випадків травмувань від феєрверків.

Небезпечними є і ігри в сніжки. Влучення снігового снаряду в око може призвести не тільки до пошкодження рогівки та цілісності ока, а й до віддалених наслідків у вигляді пошкоджень сітківки, які можна буде виявити лише через кілька тижнів після травми. Навіть при травмах легкого та середнього ступеня, відновний період може тривати декілька тижнів. І не завжди з повним відновленням зору.

Нині популярним є катання на лижах. І, хоча великих досліджень з приводу травм ока під час цього спорту немає із-за відносної рідкісності таких уражень, в порівнянні з ушкодженнями опорно-рухового апарату, є описані тяжкі випадки. Основним механізмом таких травм є пряме ушкодження очей лижними палицями та огорожами. Також можливий опік світлом, що відбивається від поверхні снігу у дуже яскраві дні. Такі опіки можуть призвести до фотокератиту. Загалом, що стосується занять зимовими видами спорту, слід пам’ятати, що починати слід під наглядом досвідченого інструктора. І, навіть, якщо ви досить довго та на високому рівні займаєтеся ними, то не слід нехтувати відповідними засобами захисту по типу шоломів та окулярів.

Тож як попередити нещасний випадок? В першу чергу слід бути уважним, не поспішати і пам’ятати, що небезпека може бути очевидною, але непередбачуваною. Батькам необхідно слідкувати за своїми дітьми на вулиці і проводити виховні бесіди щодо ігор з петардами, феєрверками та сніжками. Такі ж виховні бесіди мають регулярно проводитись і в навчальних закладах. За феєрверками слід спостерігати з відстані мінімум 150 метрів. А підпалювати їх мають лише навчені люди. Бажано взагалі не допускати дітей до ігор з цими знаряддями. При занятті зимовими видами спорту ніколи не слід нехтувати і забувати про засоби захисту. Якщо ж травмування ока все-таки трапилось, то необхідно звернутись до спеціаліста з метою ретельного огляду, лікування та профілактики прихованих ускладнень.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *