Post navigation

Небезпечні ускладнення від вживання дітьми очних крапель, та як їх уникнути

 

Ми схильні думати, що безрецептурні засоби, такі як очні краплі та носові спреї, є безпечними та не мають жодної потенційної шкоди. Але це зовсім не так. Управління продовольства та медикаментів США (FDA) попереджає громадськість, що випадкове приймання всередину дітьми очних крапель та носових спреїв може призвести до серйозних наслідків.

Вище названі засоби можуть містити в своєму складі такі активні компоненти, як тетрагідрозолін, оксиметазолін та нафазолін. Ці продукти продаються під різноманітними торговими марками, включаючи оригінальні бренди та дженерики.  Нещасні випадки, які розглядало FDA, траплялись серед дітей віком до 5 років. Хоча смертельних випадків зафіксовано не було, описувались такі серйозні стани, як кома, зниження частоти серцевих скорочень, погіршення дихання і седативний ефект.

Прийом невеликої кількості (1-2 мл; для порівняння, в одній чайній ложці вміщається 5 мл) носового спрею або очних крапель вже може призводити до виникнення загрозливих побічних явищ у маленьких дітей. Не усі краплі, які зменшують почервоніння очей, запаковані в ємності з захистом від дітей, тому відкрити їх, за умови фізичної досяжності, не становить проблем.

У період з 1985 року по жовтень 2012 року FDA визначило 96 випадків отруєння препаратами, що містять в своєму складі тетрагідрозолін, оксиметазолін або нафазолін, серед раннього віку. П’ятдесят три із них потребували госпіталізації через наступні симптоми: нудота, блювання, млявість, тахікардія, утруднене дихання, брадикардія, гіпер- та гіпотензія, седація, сонливість, мідріаз, ступор, гіпотермія, слинотеча та кома.

У випадках повідомляється, що діти смоктали або жували пляшечки з препаратами, чи були знайдені поруч із порожньою пляшечкою. В п’яти випадках дітей знайшли в процесі гри з пляшечкою; не повідомлялось чи був встановлений факт внутрішнього вживання препарату, проте вони відзначали симптоми, пов’язані із прийомом цих продуктів. Кількість ліків, що потрапляла всередину коливалась від 0,6 мл до цілої пляшечки (об’єм пляшок варіював від 15 до 30 мл). В статті від Spiller та колег зазначається, що вживання від 2 до 5 мл 0,05% розчину тетрагідрозоліну здатне викликати кому в дітей. Крім того, ще в двох джерелах повідомляється, що об’єм приблизно 1,5-3 мл тієї ж речовини викликав пригнічення дихання та центральної нервової системи з брадикардією у 25-денного немовляти та 2-річної дитини.

В 2012 році Комісія з безпеки споживчих товарів США (CPSC) запропонувала правило, що вимагає від очних крапель та назальних спреїв упаковок, захищених від дітей. Однак, це правило діє лише на препарати, виготовлені в США, і не охоплює велику кількість продуктів, що виготовляються в інших країнах.

Трохи історії: вже 57 років CPSC проводить найдовготривалішу кампанію з охорони здоров’я National Poison Prevention Week (NPPW). По часу проведення – це завжди третій тиждень березня, як було проголошено президентом Джоном Ф. Кеннеді в 1962 році. Цього року він проходив з 17 по 23 березня. І одним із найбільших внесків NPPW була вимога впровадження захищених від дітей упаковок для певних медикаментів та побутової хімії.

57 років тому, коли була запущена NPPW, щороку від ненавмисних отруєнь помирало приблизно 400 дітей. Найбільш поширеним винуватцем тоді був аспірин. На сьогоднішній день це число становить 40, але CPSC все ще вважає такі показники завеликими, тому продовжує виявляти і знешкоджувати нові та повторювані небезпечні джерела отруєнь.

CPSC заохочує споживачів до дотримання наступних заходів безпеки для запобігання ненавмисних отруєнь:

1.    Зберігайте ліки та побутову хімію в оригінальних упаковках, захищених від дітей.

2.    Зберігайте потенційно небезпечні речовини вгорі та поза зоною досягання дітей.

3.    При використанні небезпечних речовин ніколи не випускайте своїх дітей з поля зору, навіть, якщо це означає, що вам необхідно буде вести їх з собою, коли відповідаєте на телефонний або дверний дзвінок.

4.    Залишайте оригінальні етикетки на всіх виробах та читайте їх перед використанням.

5.    Завжди залишайте світло включеним під час прийому ліків для того, щоб ви могли бачити, чи вводите відповідні ліки; та перевіряйте дозу кожного разу.

6.    Уникайте приймання ліків перед дітьми. Сформуйте відношення в дітей до ліків як до ліків, а не солодощів.

7.    Періодично переглядайте ліки, які зберігаєте та позбавляйтесь тих, що перестали бути необхідними або втратили строк придатності.

8.    Не ставте декоративні світильники та свічки, які містять олію для ламп, в місця, де до них можуть дістатись діти. Для дітей вона може бути токсичною при вживанні.

Якщо ж все-таки дитина отруїлась очними краплями, назальним спреєм, або будь-яким іншим медикаментом, одразу ж звертайтеся за медичною допомогою.

Оригінальна стаття була опублікована в Ocular Surgery News U.S. Edition 10 червня 2019 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *