Post navigation

Нова модель передбачення прогресування міопії у дітей

Після публікації результатів дослідження Атропін для Лікування Міопії (АТОМ 2), відбулося відродження інтересу до профілактики міопії місцевим застосуванням атропіну. В усьому світі дитячі офтальмологи почали щодня призначати своїм пацієнтам з міопією низькі дози атропіну. В Тайвані приблизно 50% усіх дітей отримують очні краплі атропіну. У Сполучених Штатах офтальмологи за допомогою аптек замовляють виготовлення 0.01% розчини атропіну для своїх пацієнтів. Не зважаючи на те, що дані показують зменшення як прогресування міопії, так і зменшення осьової довжини у дітей, які отримують ці низькі дози, залишається визначити хто отримає найбільше переваг від цієї терапії. Пацієнти з сильною сімейною історією прогресування короткозорості, які самі нещодавно стали міопами, були б ідеальними кандидатами. Наразі немає спеціальних рекомендацій щодо того, кого слід лікувати.

Є щонайменше два рандомізованих контрольованих дослідження, що тривають, які оцінюють лікування дітей зі значеннями міопії від -0.50 до -6.00 діоптрій. За наявною зараз інформацією, різні етнічні популяції можуть відрізнятися за частотою та прогресуванням короткозорості. Нормативні дані про прогресування міопії у нелікованих популяціях необхідні для виявлення хороших кандидатів на проходження терапії.

Однак, до останнього часу було клінічно неможливо отримати віко-специфічні нормативні дані аметропії у дитячих популяціях. Корейськими вченими було проведено дослідження, в якому було розроблено нову концепцію графіку росту міопії на основі даних Korean National Health and Nutrition Examination Survey (KNHANES).

Середній вік всіх учасників склав 11,8 років (від 5 до 20 років). Всього в дослідженні прийняли участь 7695 пацієнтів, з яких 3706 (48,2%) були жіночої статі. Нециклоплегічна аметропія учасників була виміряна за допомогою авторефрактора (KR-8800; Topcon Corporation, Tokyo, Japan). Було отримано середнє значення сферичних еквівалентів (SE) обох очей. Потім було відсортовано ці значення від далекозорості до міопії, щоб отримати відсоток аметропії для кожного віку. Згодом було визначено кожне значення аметропії, що відповідають 5-му, 10-му, 30-му, 50-му, 70-му, 90-му і 95-му процентилям. Швидкість зміни аметропії була розрахована для кожної групи процентилей.

Середній показник сферичного еквіваленту (SE) у всіх учасників становив -1,82 ± 2,23 D (діапазон: від -15,43 до +7,50 D) і мав нормальний розподіл. Середній показник SE у 5-річних учасників склав +0,04 ± 0,86 D (діапазон: -6,63 ± 7,06 D). Тоді як у 20-річних учасників – 2,88 ± 2,68 D (діапазон: -11,50 ± 5,63). D). Сумарна середня зміна рефракції від 5 до 20 років становила –2,92 D. Відповідно, середня швидкість зміни аметропії від 5 до 20 років становила -0,19 D/рік. Зі збільшенням віку, SE в кожній групі ставала більш міопічною. Більш того, розподіл аметропії за віком широко варіював. Міжквартильний розмах (IQR) для учасників 5-річного віку склав лише 0.75 D. А от для 20-річних учасників він уже мав значення 3.78 D.

Зображення 1. Коробкова діаграма розподілення сферичних еквівалентів за віком. Вісь Y (SE) була інвертована. Коробки позначають міжквартильний розмах (IQR) (25-75 процентилі). А вуса позначають діапазон 1.25 × IQR сферичних еквівалентів в кожній групі. Горизонтальні лінії в кожній коробці позначають медіани (50-й процентиль) для SE, а ромбами позначено середній SE у кожній віковій групі. Точками позначено відхилення в кожній віковій групі. Медіана та середній SE ставали більш міопічними зі збільшенням віку. Розподіл SE широко варіюється з додатною асиметрією при збільшенні віку, що свідчить про прискорення прогресування міопії з віком.

 

Зображення 2. Коробкова діаграма розподілу SE у пацієнтів з міопією (SE менший, ніж еметропія). Елементи діаграми відображають ті ж самі показники, що і на зображенні 1.

 

Аметропія, що відповідає кожному процентилю описана на зображенні 3 (графік зростання міопії). Загальний обсяг зміни аметропії від 5 до 20 років збільшувався зі збільшенням процентилю. Аметропія у групі 10-го процентилю склала +0.72 D для 5-річних учасників, та -0.25 D для учасників віком 20 років, що призвело до загальної зміни аметропії всього -0.97 D. Для порівняння, аметропія групи 90-го процентиля склала тільки -0.75 D для учасників 5 років. А от для 20-річних вона становила -6.73 D, що в результаті призвело до загальної зміни рефракції в -5.98 D. Тобто, загальна зміна рефракції в групі 90-го процентиля є майже в шість разів більшою, ніж в групі 10-го процентиля.

Зображення 3. Графік зростання міопії. Лінії з’єднують SE, що відповідають однаковим процентилям в кожній віковій групі. Зі збільшенням віку, відмінності SE у верхньому 50-му процентилі були більшими, ніж в нижньому.

 

Середні показники зміни аметропії за віковими діапазонами представлені нижче в таблиці 1. Вони становили -0,06 D / рік у учасників 10-го процентиля, -0,15 D / рік в учасників 50-го процентиля, і -0,40 D / рік в учасників 90-го процентиля від 5 до 20 років. Цей показник був найвищим у віковому діапазоні від 7 до 9 років в усіх групах.

 

У цьому дослідженні було створено графіки зростання міопії та отримано дані про аметропію, що відповідає кожному процентилю. Ці результати дають можливість в майбутньому більш глибоко оцінювати стан зорового апарату та можливості прогресування міопії у різних групах пацієнтів, та призначати відповідне лікування з уникненням більшості побічних ефектів.

 

Оригінальна стаття була опублікована в Journal of Pediatric Ophthalmology & Strabismus 19 березня 2019 року.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *