Post navigation

ОКТ як метод діагностики тиреоїдної офтальмопатії

На ранніх стадіях захворювання досить важко діагностувати тиреоїдну офтальмопатію. У деяких пацієнтів рестриктивна косоокість може бути відсутня, або ж її досить важко виявити. На даний момент орбітальна магнітно-резонансна томографія є найкращим методом дослідження всієї довжини м’язів та їх орбітальних співвідношень для постановки діагнозу тиреоїдної офтальмопатії. Використання оптичної когерентної  томографії (ОКТ) швидкими темпами розвивається як діагностична модальність в офтальмології. Зараз ОКТ використовується для оцінки субфовеальної товщини хоріоідеї, яка збільшується у пацієнтів з активною хворобою Грейвса.

De-Pablo-Gómez-de-Liaño та співавтори повідомляють, що за допомогою каліперної функції ОКТ виявили потовщення сухожилків горизонтальних прямих м’язів пацієнтів з активною хворобою Грейвса, у порівнянні з контрольною групою. Також, товщина сухожилків була більша і в порівнянні з групою пацієнтів з неактивною хворобою. Потовщення екстраокулярних м’язів пов’язано з розповсюдженням сполучної тканини на рівні ендомізію і перимізію, залишаючи м’язові волокна інтактними, що пояснює страбізм при хворобі Грейвса. Якщо ці дані підтвердяться, то ОКТ може стати корисним для діагностики та визначення ступеня тяжкості офтальмопатії Грейвса. Також, ОКТ виявилась корисною для документування та вимірювання кон’юнктивального набряку у хворих з активною хворобою Грейвса. Це могло би витіснити дослідження за допомогою щільової лампи, як більш об’єктивний параметр для моніторингу лікування в цьому стані. Також, ОКТ має ряд переваг перед магнітно-резонансною томографією та комп’ютерною томографією, оскільки вона є більш економічно вигідною, швидкою, неінвазивною та вже доступною технікою.

Автори відзначають, що ОКТ дає можливість краще візуалізувати передні частини м’язів, аніж їх черевце, що ускладнює їх дослідження у пацієнтів з обмеженнями рухливості. Вертикальні прямі м’язи також досить важко дослідити (особливо нижні), в основному, із-за інтерференцій повік і обмежень рухливості. Проте, повідомляється, що у попередніх дослідженнях за допомогою використання різних апаратів ОКТ вдалось досягти гарної візуалізації вертикальних прямих м’язів у пацієнтів з косоокістю.

Ті, хто займається хірургією косоокості у пацієнтів з хворобою Грейвса, розуміють тяжкості, з якими зустрічаються ці хворі. І даний новий метод застосування ОКТ має бути корисним у лікуванні цих пацієнтів.

Оригінальна стаття опублікована в Journal of Pediatric Ophthalmology and Strabismus 20 листопада 2018 року.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *