Post navigation

Оптимальні хірургічні результати при дитячій екзотропії

 

Вважається, що дитяча екзотропія зустрічається рідше, аніж дитяча езотропія, особливо, якщо по іншим системам у дитини немає значних патологій. У дітей з екзотропією підвищений ризик неврологічних порушень та затримки розвитку. Багато дітей зі значною затримкою розвитку мають змінні, інтермітуючі відхилення кута косоокості, які досить важко виміряти і часто за ними ведеться тривале дооперативне спостереження, поки цей кут не стане постійним.

 У своїй інтервенційній серії випадків Leuder і Galli ретроспективно провели оцінку своїх пацієнтів, які перенесли операцію з приводу постійної або інтермітуючої екзотропії зі стабільними показниками вимірювання до одного року життя. У їх групі із 26 людей лише 10 мали специфічну причину затримки розвитку. Важливо відмітити, що усі пацієнти, які з початку мали нормальний розвиток, зберігали його протягом усього періоду спостереження, починаючи від 1 до 16 років. З цього можна зробити висновок, що початкова неврологічна оцінка не є необхідною до операції у здорових по іншим системам дітей.

Відповідно досвіду багатьох хірургів, які займаються лікуванням косоокості, результати початкової хірургії у дітей з екзотропією не такі гарні, як у дітей з езотропією. Усі пацієнти мали, принаймні, двосторонню рецесію бічних прямих м’язів після початкових операцій. Успішний результат (визначений як горизонтальне відхилення менше 10 призматичних діоптрій) спостерігався лише у 10 із 26 пацієнтів (38%) після одного оперативного втручання. Шістнадцять пацієнтів пройшли додаткове оперативне втручання (10 – з приводу рецидивуючою екзотропії, 6 – з приводу послідовної езотропії). Лише половина з них мала успішні результати після другої операції. Хірургічні результати не відрізнялися, незалежно від того, була в пацієнта затримка розвитку чи ні.

Відповідно досвіду автора статті, найважливішим фактором досягнення задовільних результатів хірургічного втручання при дитячій екзотропії є проведення доопераційного вимірювання відхилення. Найкраще – мати результати кількох послідовних вимірювань кута відхилення перед плануванням операції. Це може бути складнішим у дітей, які мають аномалії м’язового тонусу, що виявляються при таких станах, як перивентрикулярна лейкомаляція. Автори статті стверджують, що сім’ї дітей з екзотропією мають бути  консультовані щодо ризику необхідності повторних операцій. При правильному менеджменті пацієнта, довготривалий успіх може бути досягнутий у дітей, як із затримкою розвитку, так і без неї. Так само, як і в випадках оперативного лікування езотропії, раннє вирівнювання очей у дітей з екзотропією призводить до поліпшення бінокулярності зору та подальшого розвитку загалом.

Оригінальна стаття була опублікована в Journal of Pediatric Ophthalmology & Strabismus 23 липня 2018 року.

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *