Post navigation

Перспективність комбінування двох різних методів уповільнення прогресування міопії у дітей

 

Поєднання двох різних методів лікування для уповільнення прогресування короткозорості може принести кращі результати, аніж кожен із цих методів дає окремо. Нове дворічне дослідження показало, що поєднання контактних лінз та очних крапель при лікуванні дітей було на 28-38 відсотків більш ефективним у сповільненні міопії. Результати досліджень вчені презентували на 123-й щорічній зустрічі American Academy of Ophthalmology.

Сьогодні в світі існує епідемія міопії, яка також відома, як короткозорість. Починаючи із 1971 року частота короткозорості в США збільшилась вдвічі, і досягла 42%. В країнах Азії 90% підлітків та молодих людей мають короткозорість.

Міопія може не здаватись серйозним станом ока, на перший погляд. За допомогою окулярів і контактних лінз можна компенсувати короткозорість, і досягти гарної гостроти зору. Але міопія високого ступеня, яка починається від -6.0 D і вище, може до потенційно осліплюючих станів, таких як глаукома, відшарування сітківки, та дегенерація сітківки.

Повністю вилікувати міопію неможливо, її можливо тільки сповільнити. Існує два методи уповільнення її прогресування. Перший метод –  щоденне застосування 0,01% очних крапель атропіну. Атропін – це препарат, який найчастіше застосовується для розширення зіниці перед оглядом офтальмолога. Досі точно невідомо як саме він сповільнює прогресування міопії (деякі докази вказують на те, що він блокує мускаринові рецептори сітківки). Але багато досліджень вказує на те, що його застосування є ефективним і безпечним.

Іншим методом є ортокератологія, яка передбачає використання жорстких газопроникних контактних лінз щовечора, для того, щоб змінити форму рогівки – прозору передню частину ока. Нам також невідомо яким чином контактні лінзи уповільнюють прогресування міопії, але сучасною теорією є те, що зміна форма рогівки, відповідно, змінює периферичний фокус ока, що й допомагає досягти зниження темпів росту очного яблука. Звичайно, є і ризики нічного використання контактних лінз: ерозії рогівки, її виразки та інфекційні ускладнення, які можуть призвести до втрати зору. Досягти зупинки прогресування міопії можна за допомогою обох методів, хоча й атропін дає трохи гірші результати.

Отож, є два методи лікування, кожен із яких ефективний, і працює через різні механізми. Що сталося б, якщо їх поєднати? Чи дасть їх комбінація адитивну чи синергічну дію?

Щоб дізнатись більше, Nozomi Kinoshita, M.D., Ph.D., із колегами з Jichi Medical University в Японії, поділили 80 дітей на дві групи: перша проходила терапію, як краплями атропіну, так і ортокератологічними лінзами, а друга – лише ортокератологічними лінзами. В дослідження були включені діти, віком від 8 до 12 років із різними ступенями міопії (від -1.0D до -6.0D). Тривалість лікування склала три місяці, після чого було проведене спостереження протягом 2 років. У дітей із більш високими ступенями міопії, комбіноване лікування було на 28% більш ефективним, аніж просте застосування ортокератологічних лінз. У дітей із більш низькими показниками міопії, комбіноване лікування було на 38% ефективнішим.

“Наразі, комбінування атропіну та ортокератології може стати найкращим варіантом лікування для уповільнення прогресування короткозорості”, – каже Nozomi Kinoshita. “Ми вважаємо, що такий варіант лікування буде найбільш оптимальним, оскільки обидва методи дозволяють анулювати слабкості одне одного”.

Оригінальна стаття була опублікована на сайті American Academy of Ophthalmology 12 жовтня 2019 року.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *