Post navigation

Чи безпечна магнітно-резонансна томографія (МРТ) для людей з імплантованими інтраокулярними лінзами?

Досить часто можна почути від пацієнтів питання про безпечність процедури МРТ при наявності встановлених інтраокулярних лінз. Та й в відносних протипоказаннях до МРТ є пункт про ІОЛ. Але чи мають ці обмеження підстави?

Магнітно-резонансна томографія (МРТ) спирається на принцип ядерного магнітного резонансу, і передбачає розміщення пацієнта в сильному статичному магнітному полі, при цьому зображення формується за допомогою коротких імпульсів низькочастотного (діапазон кГц) градієнтів магнітного поля і високочастотних (сотні МГц) радіочастотних (РЧ) імпульсів. Тому магнітне поле, створене МРТ апаратом може притягувати металовмісні предмети та прилади. Або ж викликати їх нагрівання, що може спричинити опіки оточуючих тканин.

Перед проходженням МР-обстеження, кожен пацієнт має пройти скринінг, щоб впевнитися у безпечності і, в більш широкому сенсі, підтвердити, що наявні у нього імплантати є сумісними з МРТ. Термін (MР-сумісність) вказує на те, що об’єкт або пристрій, при використанні в МР середовищі, істотно не спотворюють діагностичну інформацію через формування артефактів, та сам апарат МРТ не буде негативно на нього впливати. Безпека визначається як відсутність потенційної травми для індивідуума і визначається шляхом оцінки того, чи індукуються фізичний рух або нагрівання імплантату під час МР-зображення. Знання конкретних типів імплантатів є необхідним для скринінгу пацієнтів перед МРТ. Всі випробувані імплантати вважаються безпечними до напруженості поля, в якому вони були випробувані. Для систем з більш потужними полями всі об’єкти та пристрої повинні бути повторно перевірені на безпеку та сумісність перед початком дослідження пацієнтів, бо залучаються більш короткі радіочастотні імпульси.

Раніше було проведене дослідження, в якому вивчався вплив магнітного поля силою 0.5 та 1.0 Тл на інтраокулярні лінзи, що підтвердило відсутність будь-яких негативних ефектів. Однак, в сучасних умовах для формування якісних зображень використовуються більш потужні апарати, які створюють поле силою 1.5-3.0 Тл. Тому в 2012 році було проведене велике дослідження, в якому набір з 23 різноманітних за складом і властивостями ІОЛ оцінювався на МР-сумісність в 7-Тесла МРТ апараті. В ньому фіксувались дані про зміну положення лінзи, артефакти магнітної сприйнятливості та нагрівання.

Результати цього дослідження показали, що жодних значимих змін, навіть при такому сильному полі, немає. Максимальне відхилення в просторі становило 1°, максимальна температура нагрівання досягла значень в 0.25° С. І тільки одна лінза, що містила в своєму складі платину викликала значимий артефакт зображення. Але такі ІОЛ з використанням платини не застосовуються уже з 80-х років ХХ сторіччя. Тому, спираючись на результати цього дослідження, можна сказати, що проходити МРТ обстеження з імплантованими ІОЛ є безпечним для пацієнтів. Однак, попереднім скринінгом не слід нехтувати.

Таблиця з детальними даними про кожну з лінз.

 

Дослідження було опубліковане в Investigative Ophthalmology & Visual Science  в червні 2012 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *