Post navigation

Чи впливає тактика ведення вагітної на вроджену обструкцію нососльозового каналу?

Вроджена обструкція назолакримального каналу – стан, який краще б було назвати відстроченим відновленням прохідності цього каналу, тому що патологія досить часто розрішається спонтанно одразу після пологів і не потребує додаткових втручань. Точкою, в якій в останню чергу відбувається відновлення прохідності є клапан Hanser – нижня частина нососльозового каналу. Однак, у 20% дітей на першому році життя виявляються ознаки носослізної непрохідності. До таких ознак належать сльозотеча та склеювання повік, поява виділень гнійного характеру із сльозової точки при натисканні на сльозовий мішок та (значно рідше) гострий дакріоцистит.

Вчені з Govindram Seksaria Institute of Dacryology, L. V. Prasad Eye Institute вирішили дослідити зв’язок вродженої обструкції назолакримального каналу та тактики ведення вагітної (природні шляхи та кесарів розтин). Було проаналізовано 200 дітей з вродженою обструкцією назолакримального каналу. 97 із них були народжені крізь природні шляхи, а 103 за допомогою кесаревого розтину. Із 103 випадків кесаревого розтину 57 були за власним бажанням матері, а інші – за потребою. Також розглядались і типи обструкції: прості та складні. До простих віднесли мембранозні обструкції в нижньому кінці нососльозового каналу, які долались без особливого супротиву. Таких було 172. До складних віднесли випадки ембріональних варіацій нососльозового каналу, яких було 28.

За результатами досліджень зв’язку між тактиками ведення та вродженою обструкцією нососльозового каналу не було виявлено. Однак, було знайдено певний зв’язок складних обструкцій та кесаревого розтину. Є кілька теорій, які б могли це пояснити. Перша: при пологах через природні шляхи є механічне подразнення м’яких тканин та хрящів обличчя, які разом з внутрішньо матковим тиском, що збільшує гідростатичний тиск в сльозовидільній системі, призводять до подолання мембранної обструкції. Інша теорія – підвищення активності колагенолітичних ферментів під час природних пологів, які сприяють розчиненню обструкції. Обидва цих фактори виключаються при кесаревому розтині. Однак, нажаль, вибірка пацієнтів зі складними обструкціями в цьому дослідженні була надто мала, щоб можна було адекватно оцінити цей зв’язок. Тому для підтвердження і дослідження причин складних обструкцій при пологах шляхом кесаревого розтину необхідні подальші дослідження.

Оригінальна стаття була опублікована в Journal of Pediatric Ophthalmology & Strabismus 23 липня 2018 року.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *