Post navigation

Чи впливає целіакія на структури ока у дітей?

 

Целіакія (глютенова ентеропатія) – це мультифакторне аутоімунне захворювання, яке характеризується ураженням ворсинок тонкого кишечника білком глютеном і подібними до нього, що містяться в злакових. За даними Всесвітньої асоціації гастроентерологів, поширеність целіакії в світі варіює від 1:100 до 1:300.

Специфічні антитіла при целіакії можуть зв’язуватись і накопичуватись в позакишкових структурах, викликаючи атипові прояви, такі як аутоімунні захворювання, діабет 1 типу, герпетиформний дерматит, хронічний гепатит, міастенію і васкуліт.

Що ж стосується офтальмології, то попередні дослідження показали, що катаракта та зміни рогівки також є позакишковими проявами целіакії, і целіакія підвищує ризик розвитку катаракти. Однак, клінічні характеристики целіакії можуть змінюватись, залежно від віку, тому необхідні дослідження впливу целіакії на кришталик і рогівку в дитячих популяціях. Тому вчені із Туреччини провели дослідження, в якому проводили оцінку ранніх змін структур ока у дітей із целіакією.

В це обсерваційне, проспективне дослідження було включено 101 пацієнта. Було сформовано дві групи: група целіакії та контрольна група, в яку входили здорові люди. В дослідженні оцінювались товщина рогівки та кришталика за допомогою апарата Pentacam HR (Oculus Optikgeräte GmbH, Wetzlar, Germany).

За результатами, середня товщина рогівки і кришталика в усіх зонах та в обох групах не відрізнялась (P > .05 для кожної). Однак, в групі целіакії показник максимальної товщини кришталика був помітно більшим, аніж в контрольній групі (P = .028). Додатково, в групі целіакії середня товщина рогівки на периферії була значно більшою у жінок, аніж у чоловіків (P < .05 для кожної). Дотримання безглютенової дієти, контроль індексу маси тіла та гістологічна класифікація целіакії не мали жодного значимого впливу на товщину кришталика чи рогівки у пацієнтів із целіакією (P> 0,05 для кожного).

По даним дослідження Mollazadegan K. та колег, середній вік діагностування целіакії є важливим фактором ризику катаракти, однак діагностування її у пацієнтів віком до 20 років виявилось не статистично значущим фактором. У дослідженні із Туреччини середній вік діагностування целіакії становив 8.2 ± 3.6 років, і жодних змін товщини кришталика не було виявлено. Однак, виявлені відмінності в максимальній товщині кришталика можуть вказувати на те, що процес формування катаракти у пацієнтів із целіакією є тривалим, і починається ще на ранніх стадіях хвороби. Але через обсерваційний характер дослідження, встановити чи продовжується потовщення кришталика у хворих целіакією не було можливості. Тому, подальші дослідження необхідні для встановлення періоду, коли у молодих людей починається клінічно значиме потовщення кришталика. Потовщення рогівки на периферії можна пояснити тим, що периферія є більш вразливою для циркулюючих комплексів антитіл через анатомічний зв’язок із капілярною мережею лімбу. І відкладення таких комплексів разом із імунною активністю прилягаючої кон’юнктиви може призвести до втрати рогівкою прозорості.

Оригінальне дослідження було опубліковане в Journal of Pediatric Ophthalmology & Strabismus 20 листопада 2019 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *