Post navigation

Контактні лінзи – новий спосіб подолання кольорової сліпоти

 

Дослідникам вдалось включити ультратонкі оптичні пристрої, відомі як метаповерхні, у звичайні контактні лінзи з метою корекції дейтераномалії – форми червоно-зеленої кольорової сліпоти. Нові контактні лінзи, із можливістю персонального підбору, можуть запропонувати зручний та комфортний спосіб допомогти людям, які страждають на цей вид кольорової сліпоти.

“Проблеми з можливістю відрізняти червоний від зеленого переривають прості щоденні справи, такі як, наприклад, визначення чи дозрів банан”, – каже Sharon Karepov із Tel Aviv University в Ізраїлі. “Наші контактні лінзи використовують метаповерхні на основі золотих еліпсів нанорозмірів для створення індивідуального, компактного та довговічного способу усунення цих проблем”.

На думку дослідників, підхід, який застосовується при впровадженні нових та індивідуальних функціональних можливостей для контактних лінз може використовуватись, щоб подолати й інші форми кольорової сліпоти та, навіть, інших захворювань очей.

Дейтераномалія, яка зустрічається в основному у чоловіків – це стан, при якому фоторецептори, що відповідають за сприйняття зеленого світла, реагують на світло червоних відтінків. Вже більше 100 років вчені знають, що цю проблему зору можна частково вирішити шляхом зменшення виявлення кольору, який надмірно сприймається. Однак досягнення цієї мети у зручному та компактному пристрої є дуже складним завданням.

“Окуляри, засновані на цій концепції корекції, є в комерційному доступі, однак, вони значно більш об’ємні, ніж контактні лінзи”, – каже Sharon Karepov. “Оскільки інтегрований оптичний елемент є надтонким і може бути вбудований в будь-яку жорстку контактну лінзу, то і дейтераномалія, і рефракційні помилки можуть бути скоригованими одразу однією контактною лінзою”.

Для вирішення проблеми дослідники звернули свою увагу на метаповерхні – штучно виготовлені тонкі плівки із специфічними оптичними властивостями. Метаповерхні, виготовлені із золотих наноеліпсів, були широко вивчені за останні кілька десятиліть, і можуть бути сконструйовані для досягнення конкретного ефекту на світло, яке проходить скрізь них. Однак, дослідникам необхідно було знайти спосіб нанесення метаповерхонь, які є пласкими, на вигнуту поверхню контактних лінз.

Дослідники перевіряли оптичну реакцію метаповерхні після кожного кроку нової процедури виготовлення, та отримували мікроскопічні зображення для ретельного вивчення її структури. Їх вимірювання показали, що оптичні властивості метаповерхні після перенесення на вигнуту площину не змінились, і це свідчить про успішність процесу. Після цього дослідники застосували стандартне моделювання для оцінки дейтераномального сприйняття кольору до та після введення оптичного елемента. Було виявлене поліпшення сприйняття приблизно в 10 разів. По суті, зоровий контраст, втрачений через дейтераномалію, повністю відновлювався.

Хоча знадобляться клінічні випробування перед продажем таких лінз, дослідники кажуть, що виробники можуть вбудовувати метаповерхню під час стадії формування лінзи або ж термічно вплавляти її до жорстких контактних лінз. Вчені планують продовжити вивчення і вдосконалення метаповерхонь шляхом перенесення та перевірки їх в інших розробках.

Оригінальна стаття була опублікована на сайті The Optical Society of America 4 березня 2020 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *