Post navigation

Важливі факти про коронавірус для офтальмологів

 

Що необхідно знати офтальмологу про коронавірус?

  • В декількох повідомленнях припускають, що вірус може викликати кон’юнктивіт і, можливо, передається при контакті аерозолю з кон’юнктивою.
  • Пацієнти, які звертаються до офтальмологів з приводу кон’юнктивіту, які також мають лихоманку та респіраторні симптоми (такі як кашель та задишка) і, які нещодавно їздили закордон, особливо в райони із відомими спалахами інфекції (Китай, Іран, Італія, Південна Корея, або ж гарячі точки США), або, які мають родичів, що нещодавно подорожували до цих країн, можуть представляти собою випадки COVID-19.
  • Американська Академія Офтальмології рекомендує захищати рот, ніс та очі при веденні пацієнтів, які потенційно заражені SARS-CoV-2.
  • Дуже ймовірно, що вірус, який спричиняє COVID-19, сприйнятливий до тих дезінфікуючих засобів, які офтальмологи використовують в повсякденній практиці для стерилізації інструментів та об’єктів інтер’єру кабінетів.
  • Для запобігання передачі SARS-CoV-2, ті ж самі методи дезінфекції, які вже застосовуються для запобігання внутрішньолікарняного поширення інших вірусних збудників, рекомендуються до застосування до і після прийому кожного пацієнта.

Загальні відомості:

SARS-CoV-2 – це оболонковий, одноланцюговий РНК вірус, який спричиняє COVID-19. Незважаючи на те, що вірус не такий схильний до спричинення летальних наслідків, як SARS коронавірус та MERS коронавірус, значна кількість смертельних випадків вже відбулась по всьому світу.

Пацієнти, як правило, звертаються до лікаря із клінічною картиною респіраторного захворювання: лихоманка, кашель та задишка. Діарея часто зустрічається на самому початку інфекції, також є повідомлення про кон’юнктивіт. Тяжкі наслідки включають пневмонію. Симптоми можуть проявлятись, як через 2 дні, так і через 14 після зараження. Дослідження 10 березня в Annals of Internal Medicine встановило, що середній інкубаційний період SARS-CoV-2 складає 5-7 днів. Симптоми більше ніж у 97% хворих проявились до 11.5 дня після інфікування, тому ці результати підтримують діючи рекомендації щодо карантину протягом 14 днів.

Поточне розуміння того, як поширюється COVID-19 базується на тому, що нам відомо про інші схожі коронавіруси. Вважається, що вірус поширюється повітряно-крапельним шляхом від людини до людини, коли заражена особа кашляє або чхає. Він також може поширюватись, якщо людина торкається зараженої поверхні чи предмета, а потім торкається носа, рота чи очей. Вірусна РНК також була виявлена в зразках калу заражених пацієнтів, що не дає можливість виключати фекально-оральний шлях передачі.

В даний час є думки, що SARS-CoV-2 може поширюватись безсимптомною передачею. Звіт від 21 лютого в JAMA детально розповідає про випадок безсимптомного переносника, який, можливо, заразив 5 членів сім’ї, незважаючи на те, що у нього були абсолютно нормальні дані комп’ютерної томографії грудної клітини. Крім того, Li Wenliang, MD, офтальмолог, який завчасно бив тривогу з приводу коронавірусу, вважає, що він був інфікований безсимптомним пацієнтом із глаукомою. Однак, всі ці звіти залишаються попередніми.

У дослідженні, опублікованому в New England Journal of Medicine, вчені змогли виявити життєздатний SAR-CoV-2 у аерозолі через 3 години після аерозолізації. Однак, експеримент проводився в барабані Гольдберга, в якому є дефіцит вентиляції, що може не обов’язково відображати як вірус поводиться в реальних умовах. Крім того, дослідження показало, що вірус може виживати до 24 годин на картоні, до 4 годин на міді, та до 2-3 днів на пластиці або нержавіючій сталі. Рекомендації щодо використання масок, на основі цього дослідження не змінюються, однак, результати наголошують на важливості миття та чистки поверхонь та матеріалів, які можуть бути забруднені дихальними секретами інфікованих осіб.

Вакцини та способи лікування:

На даний момент не існує вакцини для попередження інфекції і жодних дієвих ліків, які довели свою безпечність та ефективність в рандомізованих клінічних випробуваннях. 5 березня розпочались випробування mRNA коронавірусної вакцини у Kaiser Permanente Washington Health Research Institute в Сіетлі, однієї із 9 установ Infectious Diseases Clinical Research Consortium – мережі клінічних досліджень , яку підтримує National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID).

Американська Академія Офтальмології не має єдиної думки щодо хлорохіну або гідроксихолохіну, як засобів пом’якшення дії COVID-19. Хоча обидва препарати досліджуються і вважаються перспективними засобами. Як завжди, Академія закликає керуватись відповідними науковими доказами. Однак постає питання необхідності проведення дослідження очного дна при застосуванні обох цих препаратів. Жодних офтальмологічних обстежень проводити не потрібно, оскільки передбачувана тривалість лікування, в цій ситуації, складатиме до 3 місяців. Протягом цього періоду не слід очікувати жодної токсичної дії на очі, поки буде зберігатись дозування, попередньо визначене безпечним для сітківки (як правило, <5 мг / кг реальної ваги для гідроксихлорохіну).

Зв’язок із офтальмологією:

Два повідомлення надають інформацію, що вірус може викликати кон’юнктивіт. Таким чином, можливо, що SARS-CoV-2 передається при контакті аерозолю із кон’юнктивою.

  • В дослідженні, опублікованому в Journal of Medical Virology, повідомляється, що із 30 пацієнтів, госпіталізованих із COVID-19 в Китаї, один мав кон’юнктивіт. Цей пацієнт, на відміну від інших 29, мав у очних виділеннях SARS-CoV-2. Це свідчить про те, що SARS-CoV-2 може інфікувати кон’юнктиву і викликати кон’юнктивіт, і вірусні частинки присутні у очних секретах.
  • У більшому дослідженні, опублікованому в New England Journal of Medicine, вчені задокументували ін’єкцію кон’юнктиви у 9 із 1099 пацієнтів (0.8%) із лабораторно підтвердженим COVID-19.

Хоча, виявляється, що кон’юнктивіт є нечастою подією, якщо мова йде про COVID-19, однак інші форми кон’юнктивіту є поширеними. Уражені пацієнти часто присутні в очних клініках або відділеннях швидкої допомоги. Це збільшує можливість офтальмологів, які можуть бути першими лікарями, з якими контактують хворі, самим заразитись COVID-19.

Саме тому, рекомендований захист рота, носа (наприклад, маска N-95) та очей (наприклад окуляри чи щит) при веденні пацієнтів, що потенційно заражені COVID-19. Крім того, захисні щити на щілинній лампі є ефективними для захисту, як медичних працівників, так і самих пацієнтів.

Оригінальна стаття опублікована на сайті American Academy of Ophthalmology 22 березня 2020 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *