Згідно з дослідженням, опублікованим 16 лютого в JAMA Ophthalmology, ускладнення, пов’язані з глаукомою, є поширеними серед дітей протягом п’яти років після операції із видалення кришталика.
Ерік Д. Ботун, доктор медичних наук, із клініки Мейо в Рочестері, штат Міннесота, та його колеги дослідили кумулятивну частоту ускладнень, пов’язаних з глаукомою, та фактори, що пов’язані з ризиком цих подій у перші п’ять років після ленсектомії серед дітей віком до 12 років включно. Для дослідження були взяті дані 810 дітей (1049 очей); 443 ока 321 дитини залишались афакічними після ленсектомії та у 606 очей 489 дітей було імлантовано штучний кришталик.
Дослідники виявили, що п’ятирічна сукупна частота побічних ефектів, пов’язаних з глаукомою, становила 29 відсотків в афакічних очах та 7 відсотків в артифакічних; у 7 і 3 відсотки очей з афакією і артифакією, відповідно, було встановлено підозру на глаукому. Серед афакічних очей ризик побічних ефектів, пов’язаних з глаукомою, був підвищений у зв’язку з чотирма з восьми факторів: вік менший 3 місяців, патологія переднього сегмента ока, інтраопераційні ускладнення під час ленсектомії та білатеральність (скориговане співвідношення ризиків, 2,88, 2,88, 2,25 і 1,88 відповідно). Ні латеральна, ні передня вітректомія не були пов’язані з ризиком глаукомних ускладнень для артифакічних очей.
«Це буде великим здобутком для клінічної практики, якщо майбутні дослідження допоможуть розробити додаткові рекомендації щодо частоти подальших оглядів, післяопераційного лікування та допоміжних діагностичних тестів для дітей з афакічними очима на першому році життя», — пише автор супровідної редакційної статті.
Оригінальне дослідження було опубліковане в журналі JAMA Ophthalmology 16 лютого 2023 року.