Post navigation

Комп’ютерний зоровий синдром та прогресуюча короткозорість потребують додаткової уваги!

 

Комп’ютерний зоровий синдром, який також іноді називають цифровим напруженням очей, реальний. Так само, як і епідемічне збільшення частоти міопії по всьому світу.

Обидва ці стани пов’язані із підвищеною необхідністю в роботі на близькій відстані у сучасному світі, включаючи роботу із цифровими пристроями. Тож розпочнемо із кількох думок про комп’ютерний зоровий синдром.

Багато дітей і дорослих щодня проводять по 8 та більше годин дивлячись у комп’ютер, iPad, або ж смартфон. При концентрації уваги на близьких об’єктах, година за годиною наростає навантаження на зорову систему, шию та спину. Також було доказано, що при роботі на близькій відстані частота кліпання зменшується із нормальної кількості у 20 разів на хвилину до 10, що посилює прояви хвороби сухого ока. Крім того, багато людей мають недостатність конвергенції, яка кидає виклик окоруховій системі під час тривалої акомодації. Прогресивні призматичні окуляри можуть зменшити симптоми, які пов’язані із недостатністю конвергенції (Neurolens). І, нарешті, погана осанка часто призводить до перенапруженя шиї, верхньої частини спини та, навіть, її низу.

Симптоми комп’ютерного зорового синдрому включають астенопію, розмитість зору, диплопію, втому, типові ознаки і симптоматику хвороби сухого ока, головний біль, біль у шиї, спині та порушення сну. Комп’ютерний зоровий синдром, в основному, є повторюваним стресовим ураженням, яка призводить до зниження якості життя та втрати продуктивності праці, що обходиться компаніям по всьому світу у мільйони доларів збитків щодня.

Терапія цього стану включає перерви на відпочинок, вправи із кліпанням, менеджмент хвороби сухого ока та контроль постави під час роботи з комп’ютером. Експозиція високоенергетичного фіолетового та синього світла може відігравати свою роль, і багато хто рекомендує його блокувати у самих цифрових пристроях, або ж за допомогою окулярів (Healthe/Eyesafe, Essilor). Надлишок часу, проведеного за комп’ютером, несе подвійний ризик для юних пацієнтів, оскільки він може спровокувати або прискорити прогресуючу міопію.

Дуже важливо виявляти молодих міопів. Бажано у віці біля 6 років. Можна очікувати, що їх короткозорість прогресуватиме протягом приблизно 20 років, якщо необхідність у роботі на близькій відстані залишиться на тому ж рівні. Виловити прогресуючого міопа на ранній стадії у кабінеті офтальмолога є дуже критичним на сьогодні, оскільки методи лікування, які можуть затримати розвиток міопії, розвиваються з кожним днем.

Зміна звичної поведінки лежить в основі піраміди лікування міопії. Правило 20-20-20 рекомендує усім людям, а особливо дітям із прогресуючою міопією, через кожні 20 хвилин роботи переводити погляд на дистанцію 20 футів (прибилзно 6 метрів) або далі мінімум на 20 секунд. Щоб полегшити це перенаправлення погляду, робочий стіл дитини бажано розмістити перед вікном, а не поруч зі стіною. Крім того, молода короткозора людина має щодня проводити на вулиці при денному освітленні не менше 2 годин. Цей час має включати фізичну активність та заохочувати дитину дивитись вдалину.

Дуже важливою є повна корекція рефракційної помилки, як і лікування недостатності конвергенції за допомогою фіксованих або прогресивних призм. Ефективність використання біфокальних окулярів, із фіксованою силою або ж прогресивних, не була підтверджена у кількох добре контрольованих проспективних дослідженнях. Використання спеціальних контактних лінз, таких як CooperVision MiSight або ж нових лінз для міопії від  Johnson & Johnson Vision, може бути корисним. Ортокреатологія має підтверджені докази ефективності. Терапія низькими дозами атропіну показала свою перспективність у кількох клінічних випробуваннях, однак, ще не була затверджена FDA. Для окремих пацієнтів офтальмолог може замовити виготовлення атропіну низьких концентрацій у деяких аптеках.

Комп’ютерний зоровий синдром та прогресуюча міопія мають бути в полі зору у кожного фахівця по догляду за очима, чи то офтальмолог, чи оптометрист. Обидва стани негативно впливають на якість життя, продуктивність роботи та навчання. Вони заслуговують нашої уваги, оскільки зараз ми маємо ефективні методи лікування із доказовою базою.

Оригінальна стаття була опублікована в мережі Healio 20 жовтня 2020 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *