Post navigation

Метаболіт кофеїну може уповільнювати прогресування короткозорості у дітей

 

Метаболіт кофеїну, відомий як 7-MX, може уповільнювати прогресування короткозорості у дітей, показує обсерваційне дослідження, опубліковане онлайн в British Journal of Ophthalmology.

Дослідники зазначають, що при успішному проходженні великих клінічних досліджень, де будо доведено безпечність і ефективність, 7-МХ може стати цінним засобом лікування стану, можливості корекції якого є обмеженими на даний момент.

Короткозорість виникає, коли око занадто подовжується, розтягується та стоншується, і часто починається у віці 6–7 років, прогресуючи до 16–20 років. Короткозорість пов’язана із підвищеним ризиків виникнення різних патологій, які впливають на зір і здоров’я очей, включаючи дегенерацію макули, катаракту, глаукому та відшарування сітківки.

Попередні дослідження показують, що метаболіт кофеїну 7-метилксантин, або скорочено 7-MX, пригнічує надмірне подовження форми ока (осьове подовження). 7-MX використовується для лікування дитячої короткозорості в Данії з 2009 року. Але досі його не було повністю оцінено в довгострокових дослідженнях, тому вчені хотіли з’ясувати, як швидко прогресує короткозорість у дітей, які приймають 7-MX.

Дослідники переглянули медичні карти 711 дітей (356 дівчаток і 355 хлопчиків), яких лікували від короткозорості в одній очній клініці в Данії з червня 2000 року по січень 2021 року. Дітям було проведено комплексне обстеження зору, включаючи вимірювання осьової довжини очного яблука. Із них 624 дитини приймали таблетки 7-MX у дозуванні до 1200 мг на день (у середньому 470 мг), тоді як 87 не приймали терапію з різних причин. Їхній середній вік становив 11 років (діапазон 7-15 років), коли вони починали лікування, а аксіальну довжину очей і ступінь короткозорості відстежували в середньому протягом 3,5 років (діапазон від 11 місяців до 9 років).

Діоптрії (D) — це одиниці вимірювання, які використовуються для оцінки оптичної сили заломлюючого апарату ока: середній ступінь порушення рефракції (короткозорість) спочатку становив −2,43 D, а потім збільшився в середньому на 1,34 D протягом періоду спостереження. Значення від -3,0 D в дослідженні розцінювались як міопія середнього ступеня тяжкості, а -6.0 D або більше розцінювались як міопія високого ступеню. Середня осьова довжина спочатку становила 24,4 мм, збільшуючись у середньому на 0,21 мм/рік.

За результатами дослідження прийом 7-MX був пов’язаний з повільнішою швидкістю прогресування короткозорості та збільшення осьової довжини, причому, вищі дози видавались більш ефективними. Грунтуючись на цих даних, дослідники підрахували, що для типової 7-річної дитини з початковою помилкою рефракції у −2,53 D, короткозорість цієї дитини збільшиться на −3,49 D протягом наступних 6 років без лікування. Але за той самий період при щоденному прийомі 1000 мг 7-MX короткозорість дитини збільшиться лише на -2,65 D.

Аналогічно, без лікування осьова довжина збільшилася б на 1,80 мм протягом 6 наступних років, тоді як із щоденним прийомом 1000 мг 7-МХ вона збільшилася б на 1,63 мм.

Дослідники підрахували, що в середньому для 11-річної дитини, яка приймає 1000 мг 7-MX щодня, короткозорість збільшиться на -1,43 D протягом наступних 6 років, порівняно з значенням у -2,27 D без відповідного лікування. А осьова довжина збільшиться на 0,84 мм порівняно з 1,01 мм без прийому метаболіту.

Жоден з дітей, які приймали 7-MX, не повідомив про будь-які побічні ефекти протягом періоду спостереження. За словами вчених, результати перегукуються з результатами експериментальних досліджень. Але вони визнають, що їх дослідження є обсерваційним, і вони не змогли врахувати потенційно впливові фактори, такі як генетичний, час, проведений на вулиці, етнічну приналежність і час, витрачений на роботу на близькій відстані. Таким чином, їхні висновки не можуть встановити причинний зв’язок.

«Питання причинно-наслідкового зв’язку та розмір можливого ефекту лікування можна визначити лише шляхом рандомізованого дослідження», – пишуть вони. Але вони роблять висновок: «Існуючі методи контролю короткозорості не є повністю ефективними для запобігання прогресування короткозорості до високого ступеню, і 7-MX може стати цінним доповненням, якщо причинно-наслідковий зв’язок і ефективність зможуть бути підтверджені в майбутніх рандомізованих контрольованих дослідженнях».

Оригінальна стаття була опублікована на порталі Medical Xpress 22 серпня 2022 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *