Post navigation

Поширеність діабетичної ретинопатії у дітей та підлітків із цукровим діабетом 2 типу зростає

 

Згідно з даними нещодавнього систематичного огляду та мета-аналізу, поширеність діабетичної ретинопатії серед дітей і підлітків з діабетом 2 типу значно зростає через 5 років після діагностування діабету,

«Ці результати вказують на те, що сітківка ока є ранньою мішенню діабету 2 типу у дітей у перші роки після встановлення діагнозу, — сказав М. Костянтин Самаан, доктор медичних наук, магістр наук, штатний лікар у відділенні дитячої ендокринології дитячої лікарні Макмастера та доцент кафедри педіатрії Університету Макмастера в Гамільтоні, Онтаріо, Канада, – Це відкриття має значення для скринінгу на ретинопатію та для офтальмологічної допомоги, а також для індивідуального лікування діабету з метою захисту зору».

Samaan і його колеги провели систематичний огляд і мета-аналіз досліджень, які аналізували поширеність діабетичної ретинопатії серед дітей і підлітків з діабетом 2 типу. Були включені дослідження, які залучали людей з діагностованим діабетом 2 типу у віці 21 року або молодше, включали принаймні 10 учасників, мали план спостереження та повідомляли про поширеність діабетичної ретинопатії. Пошук у базах даних MEDLINE, Embase, CINAHL, CENTRAL, Cochrane Database of Systematic Reviews і Web of Science проводився з 4 квітня 2021 року до 17 травня 2022 року.

Було 29 досліджень, які відповідали критеріям включення, з яких шість були перехресними дослідженнями, 13 були ретроспективними когортними дослідженнями та 10 були проспективними дослідженнями. Дані 27 із 29 досліджень були використані в об’єднаному аналізі.

Глобальна поширеність діабетичної ретинопатії серед 5924 дітей і підлітків склала 6,99%. З дев’яти досліджень, у яких повідомлялося про класифікацію діабетичної ретинопатії з використанням критеріїв дослідження діабетичної ретинопатії раннього лікування або модифікованих критеріїв Ейрлі-Хауса, непроліферативну діабетичну ретинопатію від мінімальної до помірної виявляли 11,16% учасників, важку непроліферативну діабетичну ретинопатію спостерігали у 2,57%, проліферативну діабетичну ретинопатію було виявлено у 2,43%, а поширеність макулярного набряку становила 3,09%.

П’ять досліджень показали, що поширеність діабетичної ретинопатії, коли для діагностики використовувалася фундоскопія, становила 0,47%. У чотирьох дослідженнях, де для оцінки діабетичної ретинопатії використовувалася стереоскопічна фотографія очного дна з 7 полями, поширеність становила 13,55%.

Коли всі дослідження були об’єднані разом, поширеність діабетичної ретинопатії менше ніж через 2,5 роки після діагностування діабету становила 1,78%. Поширеність діабетичної ретинопатії більш ніж подвоїлася між 2,5 і 5 роками після встановлення діагнозу до 5,08% і різко зросла більше ніж через 5 років після встановлення діагнозу діабету до 28,83%.

Дослідники не змогли визначити статеві відмінності в поширеності діабетичної ретинопатії через низький довірчий інтервал. Коли поширеність аналізувалася на основі раси, 24,07% близькосхідних або білих дітей і підлітків мали діабетичну ретинопатію. Рівень поширеності був нижчим серед азіатської молоді (13,31%). Було недостатньо даних для аналізу інших підгруп.

«Ми були здивовані тим, що було дуже мало доказів для розуміння статевих і расових відмінностей у ризику ретинопатії у молоді з діабетом 2 типу, — сказав Самаан, – Потрібні подальші дослідження, враховуючи, що у дівчаток діабет 2 типу розвивається частіше, ніж у хлопчиків, і ризик розвитку діабету 2 типу вищий у деяких расових групах».

Старший вік, білший стаж діабету та більш висока поширеність гіпертонії були пов’язані з вищою поширеністю діабетичної ретинопатії. Не було зв’язку між контролем глікемії та поширеністю діабетичної ретинопатії. Однак у пацієнтів, у яких розвинулася діабетична ретинопатія, середній HbA1c був на 1,37% вищий, ніж у пацієнтів без ретинопатії.

Вісім із 29 досліджень мали низький ризик упередження, 20 мали помірний ризик упередження, а одне дослідження мало високий ризик упередження.

«Потрібно переконатися, що скринінг на діабетичну ретинопатію у молоді відповідає поточним рекомендаціям, — сказав Самаан, – Хоча рекомендовано проводити скринінг на ретинопатію при діагностиці діабету та щорічно, ці настанови не завжди виконуються, особливо в групах расових меншин. Потрібні справедливий і постійний доступ до офтальмологічної допомоги та впровадження рекомендацій щодо скринінгу для цієї групи населення».

 

Оригінальна стаття була опублікоавна на порталі Healio 30 березня 2023 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *