Post navigation

Штучний інтелект виявив, що покручені артерії на сітківці можуть спричинити розвиток хвороб серця

 

Дослідження під керівництвом вчених Лондонського університету Сент-Джордж виявили 119 ділянок у геномі, які допомагають визначити розмір і форму кровоносних судин у задній частині ока, і що збільшення параметру «скрученості» артерій може спричинити високий кров’яний тиск і захворювання серця. Дослідження опубліковано в PLOS Genetics.

Зараз відносно легко зробити цифрове зображення задньої частини ока з високою роздільною здатністю, що дозволяє медичним працівникам і дослідникам візуалізувати сітківку та пов’язані з нею кровоносні судини та нерви. Очі можуть слугувати «вікном» всередину тіла, дозволяючи дослідникам безпосередньо вивчати характеристики кровоносних судин і отримувати загальну інформацію про стан тіла.

Раніше вчені показали, що форма і розмір кровоносних судин на сітківці ока пов’язані зі станом здоров’я, включаючи високий кров’яний тиск, хвороби серця, діабет і ожиріння. Однак досі було мало відомо про те, як генетика відіграє роль у визначенні архітектурних характеристик цих кровоносних судин.

Дослідники вивчили зображення сітківки ока майже 53 000 людей, які брали участь у великому дослідженні під назвою UK Biobank.

Вони застосували технологію штучного інтелекту (AI) до зображень, щоб швидко й автоматично розрізняти різні типи кровоносних судин (артерії та вени), а також вимірювати ширину кровоносних судин і ступінь їх скрученості та повороту.

Потім команда використала методику, яка називається дослідженням загальногеномних асоціацій (GWAS), щоб визначити, чи є подібності в ДНК людей із подібними характеристиками кровоносних судин. Вони здійснили це на генетичних даних 52 798 членів Біобанку Великобританії.

Потім команда повторила аналізи 5000 людей, які брали участь у дослідженні очей EPIC-Norfolk. Разом із Біобанком Великобританії вони ідентифікували 119 ділянок геному, які пов’язані з характеристиками форми та розміру кровоносних судин сітківки — більше, ніж у будь-якому попередньому дослідженні. Зі 119 знайдених ділянок 89 областей були пов’язані з артеріальним скручуванням.

Рівень скручування і повороту артерій сітківки був ознакою, яка була найбільш сильно генетично детермінованою. Високий рівень скручування артерій також, здається, спричиняє високий діастолічний артеріальний тиск і захворювання серця. Діастолічний артеріальний тиск є мірою тиску в артеріях, коли серце знаходиться між ударами.

Професор Крістофер Оуен, керівник відділу епідеміології хронічних захворювань Лондонського університету Сент-Джордж, сказав: «Вважалося, що високий кров’яний тиск може спричинити перекручення артерій, але наша робота показує, що насправді все навпаки. Ця генетична інформація є життєво важливою частиною головоломки в нашому розумінні та може прокласти шлях для нових методів лікування в майбутньому.

«Візуалізація сітківки вже є базовою процедурою у практиці офтальмологів. Наш аналіз цих зображень за допомогою штучного інтелекту, який є частиною рутинних перевірок зору, можна легко зробити частиною перевірки стану здоров’я, щоб виявити людей із підвищеним ризиком розвитку високого кров’яного тиску чи серцевих захворювань та, які потребуватимуть раннього втручання».

Оригінальне дослідження було опубліковане на порталі PLOS Genetics 9 лютого 2023 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *