Post navigation

Субанестетичні дози кетаміну здатні допомогти у лікуванні амбліопії в дорослому віці

 

У новому дослідженні, опублікованому в журналі Current Biology, дослідники із University of California, Irvine School of Medicine розкривають те, як субанестетичні дози кетаміну, які застосовуються для знеболення, а також у якості антидепресантів у людей, виявились ефективними для лікування амбліопії у дорослих – захворюванні, також відомому як “ледаче око”.

“Наше дослідження демонструє, як одна субанестетична доза кетаміну здатна реактивувати пластичність кори головного мозку у дорослих та забезпечує функціональне відновлення дефектів гостроти зору, спричинених амбліопією”,-  пояснює Xiangmin Xu, Ph.D., професор анатомії та нейробіології, а також директор Center for Neural Circuit Mapping у UCI School of Medicine.

Субанестетичні дози кетаміну зазвичай використовуються як швидкодіючий та довготривалий антидепресант. Також є певні докази того, що кетамін має здатність контролювати нервову систему та викликати в ній структурні зміни, у відповідь на внутрішні та зовнішні подразники, тобто керувати нейропластичністю. А от як саме препарат діяв залишалось невідомим, до цього моменту.

Кетамін специфічно індукує зниження регуляції експресії гену неурегуліну-1 (NRG1) у парвальбумін-експресуючих (PV) інгібіторних нейронах, які знаходяться в зоровій корі. Зниження регуляції NRG1 у PV нейронах супроводжує як швидкий початок, так і стійке зниження синаптичного гальмування збудливих нейронів, поряд зі зниженим синаптичним збудженням PV нейронів in vitro та in vivo після одноразового застосування кетаміну. Ці ефекти блокуються екзогенним NRG1, а також нокаутом PV таргетних рецепторів.

“Наша дослідницька група показала, що кетамін знижує експресію NRG1 у інгібіторних клітинах, які експресують парвальбумін, що призводить до стійкої дезінгібіції кори, яка й посилює її пластичність у дорослих”, – сказав Steven F. Grieco, Ph.D., який проходить постдокторнатуру в лабораторії Xu, а також є головним автором статті.

“Завдяки цьому механізму, заснованому на нервовій пластичності, кетамін опосередковує функціональне відновлення дорослих після амбліопії”, – доповнює Xin Qiao, Ph.D., який також проходить постдокторнатуру у лабораторії Xu, та є співавтором опублікованої статті.

Амбліопія – це порушення зору, при якому мозок не обробляє сигнали, які надходять із одного ока, надаючи перевагу іншому. І це захворювання призводить до значного зниження зору в ураженому оці, яке майже не піддається лікуванню. Щороку цей стан діагностують у 1-5% дітей в усьому світі.

Швидка та стійка дія кетаміну є перспективною для терапевтичних застосувань, які покладаються на реактивацію пластичності мозку дорослих. Однак, для того, щоб дізнатись повний спектр можливих застосувань цього відкриття будуть необхідні подальші випробування.

Оригінальна стаття була опублікована на порталі Medical Xpress 30 вересня 2020 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *