Post navigation

Світовий досвід використання технологій телемедицини для скринінгу ретинопатії недоношених

 

Телемедицина для дистанційного скринінгу може зменшити кількість випадків сліпоти від ретинопатії недоношених (ROP), і цьому сприяють досягнення в технології візуалізації. Успішна програма такого скринінгу потребує тісної співпраці між персоналом відділення інтенсивної терапії новонароджених (NICU), добре навченим персоналом з візуалізації, та офтальмологами, які оцінюють стан сітківки, а також докладного протоколу, який би описував отримання зображення, його інтерпретацію, план спостереження та критерії успішного розрішення стану.

Саме такими були головні ідеї, якими ділилися спікери на World Society of Paediatric Ophthalmology and Strabismus World Wide Webinar. Модераторами програми були Andrea Zin MD із Instituto Brasileiro de Oftalmologica в Бразилії, та Manca Tekavcic Pompe MD із University Eye Clinic в Словенії за участю міжнародного факультету.

Alejandra Daruich-Matet MD, PhD із Necker Enfants Maladies University Hospital у Парижі обговорювала досвід своєї команди у використанні системи цифрових камер Panocam для телемедичного скринінгу та лікування ретинопатії недоношених.

“Результати наявних досліджень показують, що фотозйомка за допомогою контактних широкопольних камер дозволяє виявляти ретинопатію недоношених, яка вимагає лікування або ж referral-warranted ROP (діти, які мають певні особливості в анамнезі, що дозволяють попередньо підозрювати потенційно тяжку ретинопатію). Основне обмеження цього методу полягає в тому, що при отриманні зображень очного дна із темним пігментом, дуже важко виявляти деталі периферії, оскільки зображення виглядає синім. Проблема стає гіршою, якщо у немовля вузька очна щілина, яка перешкоджає адекватному контакту камери з рогівкою”, – зазначає вона.

Mangat Ram Dogra MD обговорював телескринінг ретинопатії недоношених у країнах із середнім рівнем доходу. Він віддав належне Anand Vinekar MD із Narayana Nethralaya Eye Institute Bangalore в Індії за те, що він виступив піонером програми діагностики ретинопатії недоношених Karnataka Internet Assisted Diagnosis of ROP (KIDROP), яка й стала основною темою його доповіді. Впроваджена у 2008 році, ця програма змогла вивести скринінг ретинопатії недоношених у недостатньо забезпечені регіони за допомогою навченого зняттю зображень персоналу, які не були лікарями, звітів через сматрфони та пришвидшеного часу оцінки та прийняття рішень. Захоплення зображень спочатку проводилось за допомогою  RetCam Shuttle. Зараз використовується 3nethra Neo, яка у порівнянні із RetCam Shuttle є більш портативною, дешевшою та має кращу роздільну здатність.

“Отримання зображень для телемедицини добре працює, однак вартість камер була великою проблемою, – сказав Dr Dogra, – Dr Vinekar оцінив вплив поширення скринінгу ретинопатії недоношених в Індії за допомогою телемедицини, та прийшов до висновку, що впровадження системи подібної до моделі KIDROP у інших умовах низького забезпечення та схожою демографічною ситуацією могло б призвести до збереження 100 мільйонів доларів США витрат, пов’язаних зі сліпотою. Його модель застосовується у більшості штатів Індії, і дуже добре, що тепер ми маємо доступні камери, щоб її можна було впровадити у інших регіонах”.

Система RETCAM

Matthew S. Pihlblad MD із University of Pittsburgh у США описав програму телемедичного спостереження ретинопатії недоношених у своєму закладі, яка обслуговує відділення інтенсивної терапії новонароджених у лікарні, яка знаходиться приблизно в двох годинах їзди. Він представив протокол скринінгу, який відповідає інструкціям 2018 року від AAP/AAPOS/AAO/AACO. Зображення отримуються за допомогою системи RetCam та надсилаються через електронну пошту для оцінки.

Dr Pihlblad повідомив, що протягом 12-місячного періоду, починаючи із березня 2020 року, 26 немовлят пройшли 53 огляди. При народженні середній гестаційний вік становив 29.3 тижні, а середня вага – 1242 г.

“Ці діти, як правило, були більшими – майже дві третини були щонайменше 28-тижневими, і важили мінімум 1250 грам – і вони можуть бути ідеальними кандидатами для телемедицини, оскільки ризик ретинопатії недоношених у них нижчий, і, в ідеалі, вони не потребуватимуть передачі на наступний етап для подальшої оцінки”, – прокоментував він. Лише п’ять зображень із 53 були зроблені неякісно, і потребували повторного отримання. І лише одна дитина потребувала подальшого переведення з приводу ретинопатії недоношених та лікування.

“Враховуючи, що орієнтовна вартість перевезення машиною швидкої допомоги складає 5800 доларів, ця невелика програма телемедицини заощадила 145 тисяч доларів на рік завдяки тому, що перевезення решти 25 немовлят не було необхідним”, – сказав Dr Pihlblad.

Polly Quiram, MD, PhD каже, що програма ретинопатії недоношених, якою вона керує у Children’s Minnesota – St Paul Hospital, охоплює шість місцевих лікарень. У цих медичних закладах усім немовлятам, які відповідають скринінговим критеріям, спеціально навчений персонал робить знімки сітківки за допомогою камери Phoenix Icon, яку Polly Quiram описує як легку, просту у використанні і зі зручним програмним забезпеченням. Вона зазначила, що діти у відділені реанімації новонароджених зазвичай мають гестаційний вік від 21 до 23 тижнів, і важать від 300 до 400 г.

“Ми досі спостерігаємо деяких немовлят зі звичними формами ретинопатії недоношених, яких лікують лазером, однак, з’являється все більше дітей із агресивною задньою ретинопатією недоношених, яка може дуже швидко спрогресувати, і потребує лікування інтравітреальним введенням бевацизумабу, що базується на дослідженні BEAT-ROP”, – каже Dr Quiram.

Оригінальна стаття була опублікована 1 травня 2021 року на порталі EUROTIMES.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *