Post navigation

Вузькі артерії сітківки у дітей можуть бути пов’язані із артеріальною гіпертензією у зрілому віці

 

За останніми даними, вузькі артеріоли сітківки у дітей є передвісниками підвищеного систолічного артеріального тиску в майбутньому, а підвищений артеріальний тиск на початкових етапах передвіщає наявність мікросудинних порушень.

“З клінічної точки зору дуже важливо усвідомлювати, що мікросудинний фенотип сітківки може передбачати подальший розвиток високого артеріального тиску у здорових дітей”, – каже для Healio Henner Hanssen, MD, професор кафедри спорту, фізичних вправ та здоров’я в University of Basel в Швейцарії. “Високий артеріальний тиск і пов’язана із ним хвороба дрібних судин починається в дитинстві і прослідковується у зрілому віці. Скринінгові програми для дитячого віку, які включали б вимірювання АТ та аналіз судин сітківки, можуть допомогти у протидії розвитку серцево-судинних захворювань у подальшому житті”.

В статті, опублікованій в журналі Hypertension, дослідники проаналізували зв’язок між діаметром центральних артеріальних та венозних судин сітківки та розвитком вищого АТ у маленьких дітей (n = 391; середній вік, 7 років; 46% – хлопчики). Через 4 роки після першого вимірювання, обстеження були повторені та порівняні із вихідними даними. Вчені виявили, що у дітей із меншим діаметром центральних артеріальних судин сітківки при першому вимірюванні, розвивався підвищений систолічний АТ (beta = 0.78 mm Hg на кожні 10 m зниження; 95% CI, 0.17-1.39; P = .012). Більше того, у дітей із вищим артеріальним тиском на початковому етапі частіше знаходили вузькі судини сітківки через 4 роки (beta = 0.154 m на кожні 1 mm Hg систолічного АТ; 95% CI, 0.294 до 0.014; P = .031; та beta = 0.02 m на кожні 1 mm Hg діастолічного АТ; 95% CI, 0.344 до 0.057, P = .006).

“Високий рівень АТ продовжує зростати в подальшому, і точно незрозуміло як і коли слід застосовувати стратегії первинної профілактики, – каже Hanssen в інтерв’ю, – Результати нашого дослідження свідчать про те, що заходи слід вживати ще у дитинстві, і порівняно проста оцінка діаметру судин сітківки може виявити дітей, яким загрожує розвиток високого АТ і появи серцево-судинних захворювань у зрілому віці”.

За іншими результатами, як систолічний АТ, так і діастолічний збільшувались через 4 роки (середнє збільшення систолічного тиску, 3.96 mm Hg; середнє збільшення діастолічного тиску, 1.73 mm Hg), тоді як діаметр центральних артеріальних судин зменшився приблизно на 6.32 m без значної зміни центрального венозного еквіваленту (0.163 m).

“Найголовніше – довготривалі дослідження повинні підтвердити, що порушення мікросудинного здоров’я сітківки у дитячому віці насправді передбачають такі наслідки серцево-судинних захворювань, як інфаркт міокарду та інсульт. В даний момент ми шукаємо зв’язок способу життя із розвитком підвищеного АТ та мікросудинним здоров’ям сітківки у дітей. Фізична активність та вправи можуть виявитись ефективною стратегією первинної профілактики для дітей із підвищеним ризиком серцево-судинних захворювань”, – підбиває підсумки Henner Hanssen.

Оригінальна стаття була опублікована в мережі Healio 29 червня 2020 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *