Хвороба сухого ока є поширеним станом, який може спричиняти значний дискомфорт. Вона може виникати, коли око не виробляє достатньої кількості сльози або якщо вона недостатньої якості, щоб забезпечити належне змащення ока.
Доктор Дейв Патель, офтальмолог із клініки Майо, пояснює деякі причини сухості очей, методи лікування та деякі симптоми, які не слід ігнорувати.
«Старіння, навколишнє середовище, гормони, потоки повітря, перебування на свіжому повітрі — є багато факторів, які мають вплив на змащення поверхні ока», — каже доктор Патель.
Незважаючи на те, що хвороба сухого ока є загально поширеною, доктор Патель каже, що її не завжди слід ігнорувати. “Це впливає і може впливати на зір, – каже доктор Патель, – Сухість очей може спотворювати те, як ви бачите, та призводить до того, що ви не бачите так добре, як мали б”.
Зволожуючі очні краплі, що продаються без рецепта, можуть допомогти. Однак, якщо ви використовуєте їх більше чотирьох разів на день протягом тривалого часу, д-р Патель рекомендує одноразові флакони без консервантів. Чистота є ключовою. «Я просто закликаю пацієнтів пам’ятати про те, щоб їхні ліки не містили забруднюючих агентів, і якщо у вас є сумніви, викидайте невикористану частину очних крапель, щоб мінімізувати будь-які ризики».
Є декілька правил, які допоможуть вам правильно використовувати очні краплі.
Визначити частоту використання
Рекомендовано використовувати зволожуючі очні краплі чотири рази на день або менше, якщо до їх складу входить консервант. Штучні сльози із консервантом, яких є більшість, та які продаються у багаторазовому флаконі, підходять для тих, хто використовує очні краплі рідко.
Однак тим, хто використовує краплі більше чотирьох разів на день, слід спробувати варіант без консервантів, оскільки консерванти можуть самі стати подразником. Важливо читати дрібний шрифт на етикетках, оскільки краплі без консервантів важко ідентифікувати — вони майже завжди упаковані в окремі пакування, але також можуть поставлятися в флаконах.
Уникайте крапель, які «прибирають червоні очі»
Очні краплі, які нібито усувають почервоніння, насправді можуть погіршити проблему сухих очей та завдати шкоди в довгостроковій перспективі. Хімічні речовини, які використовуються в цих препаратах, звужують кровоносні судини, змушуючи організм виробляти фактори, які навпаки розширюють судини.
Кращим варіантом для зменшення почервоніння очей є їх адекватне зволоження. І це, знов-таки можна зробити, використовуючи штучні сльози.
Правильно закрапувати очні краплі
Найкращий спосіб закапати очні краплі – це нахилити голову назад і відтягнути нижню повіку вниз, щоб забезпечити великий простір для попадання краплі. Ті, хто не любить або має труднощі із маніпуляціями навколо очей, можуть лягти або відкинутися, закрити очі, видавити краплю у внутрішній куточок ока та відкрити його, щоб крапля потрапила всередину.
Важливо не торкатися кінчиком флакона рук, вій, повік або поверхні ока — це може спричинити його забруднення та сприяти розмноженню бактерій у пляшці.
Знати, коли змінити препарат
На додаток до відслідковування того, як часто використовуються очні краплі, слід спостерігати, чи немає від них подразнень: дуже сухі очі, можуть різати протягом кількох секунд після застосування крапель, але неприємний ефект має бути м’яким і швидко вирішуватися.
Якщо будь-який дискомфорт триває довго, подумайте про перехід до іншого препарату. Також слід поговорити з лікарем, який може запропонувати ідеальний саме для вас тип очних крапель. Особливо це стосується тих, хто має історію захворювання очей.
Якщо очні краплі, що продаються без рецепта, не допомагають, тоді існують спеціальні методи лікування. «Існують протизапальні препарати, нейростимулятори, які можуть викликати або збільшувати сльозопродукцію, а іноді використовують стероїди, щоб зменшити запальні стани», — каже доктор Патель.
Якщо ви помітили інші симптоми, зокрема проблеми із зором, почервоніння або біль, доктор Патель каже, що настав час звернутися до лікаря.