Post navigation

Порятунок клітин ендотелію рогівки за допомогою мітохондрій

 

Ендотеліальна дистрофія рогівки Фукса це дегенеративне захворювання очей, яке спричиняє прогресуючу втрату зору, що може спричинити сліпоту. На сьогодні це головна причина трансплантації рогівки, але дефіцит трансплантатів перешкоджає її лікуванню. Дослідницька група з Університету Лаваля та Університету Монреаля визначила спосіб уповільнити розвиток хвороби та навіть уникнути трансплантації, якщо її діагностують на ранній стадії.

У людей із цим захворюванням ендотеліальні клітини задньої частини рогівки гинуть швидше, ніж у здорових людей.

«Кожен з нас втрачає їх повільно, досить повільно, щоб без проблем дожити до кінця свого життя. У хворих людей виснаження прискорюється факторами, які ще не зрозумілі до кінця на молекулярному рівні. Оскільки клітини не діляться, вони не здатні функціонально замінювати самі себе”, – каже Патрік Дж. Рошетт, професор медичного факультету Університету Лаваля та науковий співробітник CHU de Québec-Université Laval Research Center, який проводив дослідження.

Ці ендотеліальні клітини відіграють важливу роль у зорі. Вони гарантують, що рогівка залишається прозорою, зберігаючи її частково дегідратованою. Коли клітини відмирають, рогівка просочується вологою і стає каламутною, що може призвести до повної сліпоти.

У попередньому дослідженні група вчених показала, що мітохондрії займають центральне місце в патогенезі хвороби. «У людей із цим захворюванням мітохондрії швидко виснажуються, що призводить до загибелі клітин. Чим більше клітин гине, тим більше мітохондрій в інших клітинах потрібно компенсувати, що прискорює їхнє виснаження. Це порочне коло», — пояснює Патрік Дж. Рошетт.

Дослідницька група задавалася питанням, чи може введення здорових мітохондрій у клітини затримати прогресування дистрофії Фукса. Щоб перевірити свою гіпотезу, вчені використали ендотелій уражений хворобою, що був видалений під час трансплантації рогівки. «Ми змогли врятувати клітини, близькі до смерті, знизивши частоту їх загибелі з 60% до 10%», — сказав Рошетт. Ці результати демонструють високий терапевтичний потенціал для ін’єкції мітохондрій.

Сильна сторона цього підходу полягає в автоматичній переробці хворих мітохондрій без введення здорових безпосередньо в клітину. “Клітини поїдають мітохондрії так, ніби від них залежить їхнє життя. Будь-яка клітина, навіть якщо вона гине, їх поглине. Заміна відбувається сама собою. Через 24 години залишаються тільки здорові мітохондрії”, – каже дослідник.

У дослідженні здорові мітохондрії вирощували в контрольованих умовах, але дослідницька група розробляє підхід до їх виділення з крові пацієнта.

Якщо дистрофію Фукса діагностувати на ранній стадії, коли більшість ендотеліальних клітин ще живі, цей підхід може зберегти зір без трансплантації. Ін’єкція мітохондрій була б доброякісною процедурою, набагато менш інвазивною, ніж хірургічне втручання.

 

Оригінальна стаття була опублікована в журналі Scientific Reports в лютому 2023 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *