Post navigation

Таємниця зростаючої частоти короткозорості у дітей

 

Частота міопії стрімко зростає. За останні 50 років у Великобританії кількість міопів зросла вдвічі. А у світовому масштабі прогнозується, що до 2050 року уже половина населення світу буде мати міопію.

Хоча міопія – також відома як короткозорість – може бути сімейною рисою, однак фактори навколишнього середовища, такі як проведення занадто багато часу в приміщеннях, мають величезний вплив. У більшості людей короткозорість розвивається внаслідок поєднання спадкових факторів та факторів зовнішнього середовища. Але, хоча факти свідчать, що особливості способу життя мають вплив на міопію, вчені ще не дійшли єдиного висновку чому відбувається саме так.

Наприклад, дослідження показують, що час, який дитина проводить на свіжому повітрі, може зіграти значну роль у ризику розвитку короткозорості. Окрім досліджень, які показують, що у дітей, які проводять більше часу на вулиці, рідше розвивається короткозорість, існують й такі, що вимагали від учнів шкіл проводити більше часу поза приміщеннями протягом годин навчання. І групи таких учнів мали менші показники частоти виникнення міопії.

Однак, вчені все ще не впевнені чому так відбувається. Одна із теорій полягає в тому, що більший рівень світла на вулиці змушує виділятись більшу кількість дофаміну у рецептори нашої сітківки (нервова тканина, яка обробляє світлові сигнали в оці), і таким чином відбувається захист від міопії. Інше припущення полягає в тому, що більша кількість фізичної активності, якою діти зазвичай займаються на вулиці, чинить протекторний ефект. Однак, дослідження показали, що це має досить малий вплив.

Також було висловлено припущення, що різні патерни і деталі, які ми бачимо на відкритому просторі та у приміщеннях, можуть пояснити збільшення частоти короткозорості. Наприклад, одне дослідження припускає, що в цьому винна велика кількість плоских елементів та стін у приміщеннях. Це також може бути причиною того, що міопія частіше зустрічається у містах. Однак, для розуміння цього потрібне більш глибоке вивчення.

Сучасний спосіб життя

Тим не менш, сучасний спосіб життя часто вимагає від нас великої кількості проведеного часу у приміщенні. Наприклад, діти проводять більше часу за здобуттям освіти через підвищення віку закінчення школи. І збільшується кількість людей, які здобувають вищу освіту. Ці факти свідчать про те, що такі обставини можуть провокувати короткозорість. Однак, які саме аспекти здобуття освіти є факторами впливу – досі невідомо. Винним може бути тривале читання на близькій відстані, час, який проводиться всередині приміщень, та зростання поширеності роботи з екранами електронних пристроїв.

Хоча існує дослідження, яке припускає, що читання на відстані меншій за 25 см є ризиком розвитку міопії, лише цей факт окремо, скоріш за все, має незначний вплив на розвиток короткозорості.

Ефект тривалої роботи з екранами та моніторами у дітей також є неоднозначним фактором – можливо, через те, що оцінити його в довгостроковому експерименті важко. Незважаючи на це, необхідні подальші дослідження, щоб зрозуміти чи впливають екрани на розвиток короткозорості.

Враховуючи фактори ризику, зараз виникає занепокоєння через те, що навчання потребує тривалого перебування вдома, і це може погіршити зір дітей. Хоча у Великобританії не проводилось жодного дослідження на цю тему, ранні результати в інших місцях свідчать про те, що пандемія може спричинити міопію у більшої кількості дітей, однак, очікується, що ці зміни будуть незначними. Чи може пандемія спричинити постійне зростання міопії ще не з’ясовано.

На даний момент найкращою порадою щодо обмеження ризику розвитку короткозорості є збільшення часу перебування на свіжому повітрі хоча б на 40 хвилин.

Оригінальна стаття була опублікована на порталі Medical Xpress 16 червня 2021 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *