Post navigation

Ценегермін може бути безпечним та ефективним для терапії нейротрофічної кератопатії у дітей

 

Нейротрофічна кератопатія – це досить рідкісний стан, який характеризується низькою чутливістю рогівки та її поганим загоєнням, що пов’язане із порушенням її іннервації та живлення. Ценегермін (місцевий рекомбінантний фактор росту людських нервів [NGF]) за останні роки набув популярності в якості лікарського засобу для терапії нейротрофічної кератопатії. Сам NGF є нейропептидом, який приймає участь у регулюванні росту, підтримання життєдіяльності та проліферації певних таргетних нейронів, і був першим описаним фактором росту. При відсутності цього фактору симпатичні та сенсорні нейрони підлягають процесу апоптозу. І, хоча ценегермін схвалений FDA до застосування у пацієнтів старших 2-х років, на даний момент, жодне велике дослідження не продемонструвало ефективності застосування цього препарату у дітей. Тож вчені із США провели дослідження для того, щоб перевірити це.

Це ретроспективне дослідження було проведене у Duke University Eye Center, Vanderbilt Eye Institute та в University of Chicago Medical Center. Вісім дітей (віком від 2 до 18 років) щодня отримували по 6 крапель ценегерміну протягом 8 тижнів; і п’ять пацієнтів дотримувались повного режиму призначень. Середній термін від моменту встановлення діагнозу нейротрофічної кератопатії до початку терапії становив 11 місяців. Дослідження брало до уваги демографічні показники та фактори здоров’я, включаючи вік, стадію і тяжкість нейротрофічної кератопатії, інші захворювання очей, діагностичне тестування, вимірювання чутливості рогівки, гостроти зору та рубцювання строми.

У п’яти пацієнтів відзначалось покращення стану пов’язане із застосуванням ценегерміну, і у 2 із них покращилась гострота зору. Однак, в жодного із цих пацієнтів не покращилась чутливість рогівки, що автори пояснюють несумісністю документації різних медичних центрів, які були залучені до цього дослідження.

Із 3 пацієнтів, які припинили курс лікування, у одного прогресувало витончення рогівки, що в подальшому призвело до появи виразки та десцеметоцеле, і вимагало проведення негайної кератопластики. Ще один із цих пацієнтів припинив терапію через появу болю в очах, проблем зі сном та кошмарів. У третього пацієнта терапія була припинена випадково.

Отримані результати помірно підтримують застосування ценегерміну у дітей із нейротрофічною кератопатією. Основною перевагою від проведення даної терапії була стабілізація епітелію рогівки. Клініцистам слід пам’ятати, що вже існуючі рубці рогівки можуть значно знизити можливість ценегерміну до відновлення зору. Тому слід пильно контролювати стан епітелію рогівки під час терапії у дітей.

Не дивлячись на малу вибірку пацієнтів, на сьогоднішній день це дослідження є найбільшою серією клінічних випадків дітей із нейротрофічною кератопатією, які отримували терапію ценегерміном. І, хоча FDA затвердила його використання у пацієнтів віком від 2-х років, післяпродажні дослідження не включали пацієнтів молодших 50 років, і не були сфокусовані на педіатричних когортах.

Оригінальна стаття була опублікована на сайті American Academy of Ophthalmology 13 липня 2021 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *