Post navigation

Необхідність проведення скринінгу на амбліогенні фактори у дітей дошкільного віку

 

Амбліопія (інша назва “ледаче око”) – це тип порушення зору, яке відбувається у одному оці. Воно відбувається, коли стається порушення взаємодії між очами та мозком, і мозок втрачає здатність розпізнавати сигнали, які надходять із одного ока. З часом мозок починає все більше і більше покладатись на інше, сильніше, око – в той час, як зір в слабшому продовжує погіршуватись.

Амбліопія починається у ранньому дитинстві і однією із основних причин втрати зору у дітей. По статистиці, вона розвивається приблизно у 3 із 100 дітей. Фактори, на які слід звернути увагу для попередження амбліопії включають: передчасне народження дитини; менша, ніж середня вага при народженні; сімейний анамнез амбліопії, дитячої катаракти, або інших захворювань очей; вади розвитку. Однак, гарна новина полягає в тому, що її раннє виявлення і лікування працює добре і, зазвичай, попереджує подальші проблеми із зором.

Але виникає питання: яка надійність критеріїв ризику, та чи є сенс проводити скринінг у ранньому дитинстві. Для пошуку відповіді вчені із Португалії провели дослідження, в якому оцінювали поширеність амбліопії у підлітків, обстежених на амбліогенні фактори ризику у дошкільному віці.

Дані були зібрані ретроспективно із записів скринінгових обстежень дітей дошкільного віку на наявність амбліогенних факторів ризику, які регулярно проводились у лікарнях, в яких працюють автори. Була використана стратифікована випадкова вибірка. Школа із регіону була обрана випадковим чином, а потім у ній було вибрано усіх учнів двох навчальних років. Із них оцінку пройшли усі класи, і були включені в дослідження лише ті діти, які раніше проходили скринінг на амбліогенні фактори. Офтальмологічне обстеження включало визначення найкращої скоригованої гостроти зору (вдаль і на близьку відстань за допомогою  шкали Early Treatment of Diabetic Retinopathy Study та діаграми Джегера) та стереопсису (за допомогою Randot Stereo Test; Stereo Optical Company, Inc). Вибірка пацієнтів склала більше, ніж 283 учасника.

Загалом було обрано 520 дітей, 299 із яких відповідали критеріям для включення у дослідження. П’ятнадцять відсотків дітей (n = 46) отримали такі результати скринінгу, які спонукали вчених до проведення подальшого офтальмологічного дослідження, а дев’ять відсотків дітей (n = 26) мали значну помилку рефракції або косоокість. Загальна поширеність амбліопії склала 1.00%. У одного із трьох дітей, в яких розвинулась амбліопія, був мікрострабізм, а у інших двох результати раніше проведеного скринінгу були позитивними, однак подальше спостереження не проводилось. Під час подальшого оцінювання було виявлено, що 79.3% (n = 237) дітей не носили окуляри.

Тож відповідно до висновків, які були зроблені із результатів дослідження, структурований скринінг може дозволити виявити амбліогенні фактори на ранніх етапах та запобігти подальшому погіршенню зору у дітей , тим самим забезпечити їм гарну якість життя у віддалених термінах. Поширеність амбліопії у цьому дослідженні була нижча, аніж нещодавно зазначена у Європі.

Оригінальне дослідження було опубліковане в Journal of Pediatric Ophthalmology & Strabismus 1 листопада 2020 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *