Post navigation

Низький внутрішньочерепний тиск може бути фактором ризику розвитку глаукоми

 

Міжнародна група дослідників на чолі з литовськими вченими надає додаткові докази того, що внутрішньочерепний тиск відіграє важливу роль у розвитку нормотензивної глаукоми, на яку припадає до 50 відсотків усіх випадків глаукоми. Недавнє клінічне дослідження демонструє, що низький внутрішньочерепний тиск корелює з погіршенням зору пацієнта, особливо в назальній зоні.

Глаукома, одна з основних причин сліпоти у людей старше 60 років, спричиненяється пошкодженням зорового нерва. Підвищення тиску всередині ока (так званий внутрішньоочний тиск або ВОТ) часто виявляється у пацієнтів з глаукомою. Однак не у всіх людей з очною гіпертензією розвивається глаукома. Крім того, глаукома може розвинутися при нормальному ВОТ. Згідно з різними дослідженнями, поширеність так званої нормотензивної глаукоми (NTG) серед пацієнтів у світовій популяції коливається від 30 до 90 відсотків.

«Сучасна медицина має методи лікування підвищеного очного тиску та уповільнення або навіть припинення пошкодження зорового нерва. Однак ці методи не працюють у випадку нормотензивної глаукоми. Серед наукового співтовариства зростає усвідомлення того, що глаукома це стан, спричинений двома тисками — всередині ока та в черепі», — каже професор Армінас Рагаускас з Каунаського технологічного університету (KTU), Литва.

Рагаускас, керівник Наукового інституту телематики охорони здоров’я КТУ, є винахідником неінвазивної технології вимірювання внутрішньочерепного тиску, яка використовується в дослідженні, описаному нижче.

Далі він пояснює, що анатомічно зоровий нерв пов’язаний із мозком і оточений спинномозковою рідиною. Внутрішньочерепний тиск (ICT), тобто тиск всередині нашого черепа, виміряний у спинномозковій рідині, і внутрішньоочний тиск (ВОТ) можуть впливати на стан зорового нерва. Нещодавно дослідники зосередилися на балансі між двома тисками, тобто на трансламінарній різниці тиску (TPD) і її зв’язку з розвитком глаукоми.

Клінічне дослідження виявило можливий зв’язок між мозковим тиском і глаукомою

80 пацієнтів з нормотензивною глаукомою (NTG) на початковій стадії були залучені до нещодавнього дослідження, проведеного дослідниками з литовського, ізраїльського та американського університетів. Учасники були відібрані з 300 пацієнтів з НТГ, направлених до очної клініки Литовського університету наук про здоров’я в період з січня по жовтень 2018 року.

Під час дослідження реєструвались кілька показників, включаючи внутрішньоочний (ВОТ), внутрішньочерепний тиск (ВЧТ) і дослідження поля зору. Трансламінарну різницю тиску (TPD) розраховували за формулою TPD = IOP—ICD. Поле зору поділяли на п’ять зон: носову, скроневу, периферичну, центральну та парацентральну.

Дослідження виявило декілька статистично значущих кореляцій між внутрішньочерепним тиском, трансламінарною різницею тиску та змінами поля зору. Чим вища TPD, тим більш суттєві пошкодження поля зору пацієнта. Найбільш значні втрати поля зору спостерігалися в назальній зоні.

«Втрата поля зору означає лише одне — людина стає сліпою. Ось чому так важливо зрозуміти причини цього стану та усунути його. Ми всі знаємо про жахливий результат», — каже професор Рагаускас.

Дослідники дійшли висновку, що вищу трансламінарну різницю тиску можна оцінити як фактор ризику розвитку нормотензивної глаукоми. Оскільки трансламінарна різниця тиску обчислюється шляхом віднімання ВЧТ від ВОТ, то чим нижчий показник внутрішньочерепного тиску, тим вища трансламінарна різниця. Таким чином, при нормотензивній глаукомі знижений внутрішньочерепний тиск є можливим фактором ризику.

У дослідженні використовувалася технологія, винайдена в Литві

«Ідея про те, що внутрішньочерепний тиск пов’язаний із полем зору, не нова. Кілька років тому ми провели серію експериментів, вивчаючи зв’язок між полем зору та внутрішньочерепним тиском, використовуючи неінвазивну технологію, розроблену тут, у КТУ. На наступних конференціях я побачив, як нашу нову ідею з хвилюванням сприйняла міжнародна спільнота офтальмологів», — каже професор Рагаускас.

Кореляція внутрішньочерепного тиску з глаукомою відкриває перед медичними працівниками нові можливості для дослідження причини та можливого лікування цієї патології. Крім того, в останні роки докази, що підтверджують цю гіпотезу, надійшли від наукових груп, які працюють у всьому світі. Професор Рагаускас каже, що його дослідження прямо чи опосередковано сприяло зростанню обсягу даних на цю тему.

У вищеописаному дослідженні вимірювання внутрішньочерепного тиску було отримано за допомогою двоглибинного транскраніального доплера (Vittamed UAB, Литва), розробленого командою професора Рагаускаса в лабораторіях Каунаського технологічного університету. На відміну від звичайної процедури вимірювання внутрішньочерепного тиску, яка передбачає просвердлювання невеликого отвору в черепі пацієнта, винахід професора Рагаускаса дозволяє вимірювати мозковий тиск неінвазивно через око за допомогою ультразвуку. Різні варіанти винаходу були запатентовані в США і Європі.

«Ми не конкуруємо з інвазивними методами, а рухаємося в абсолютно новому напрямку. Зараз я бачу, що офтальмологія — це та галузь, де наші технології найбільше потрібні, і ми використовуємо їх у дослідницьких цілях. Але ми постійно розвиваємо наш винахід і нещодавно запатентували декілька нових технологій, які можуть бути використані в інших контекстах, де вимірювання внутрішньочерепного тиску має вирішальне значення. Наприклад, у довготермінових космічних місіях», — каже професор КТУ Рагаускас.

Оригінальа стаття була опублікована на порталі Medial Xpress 13 лютого 2023 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *