Post navigation

Новий шлях до відновлення зору через реактивацію сплячих клітин сітківки

 

Завдяки роботі дослідників з Університету Монреаля з’явилася нова надія на потенційне відновлення зору у пацієнтів, які страждають від дегенеративних захворювань сітківки.

Дослідження, опубліковане цього тижня в Proceedings of the National Academy of Sciences, проводилося під керівництвом професора медицини UdeM Мішеля Каюетта, директора відділу клітинних нейробіологічних досліджень Монреальського клінічного науково-дослідного інституту, афілійованого з UdeM.

Його дослідницька група виявила, що клітини, які сплять у сітківці (гліальні клітини), можуть трансформуватися в клітини, що мають деякі спільні властивості з колбочковими фоторецепторами, які, в свою чергу, дозволяють людям сприймати кольори, читати та керувати автомобілем.

Спадкові дегенерації сітківки спричинені втратою світлочутливих клітин нервової тканини в задній частині ока. Коли ці клітини руйнуються через хворобу, вони не замінюються новими, і пацієнт страждає від втрати зору, яка може прогресувати до повної сліпоти.

Хоча існують різні підходи, такі як генна терапія, які дають надію на уповільнення або блокування прогресування втрати фоторецепторних клітин, ці методи не можуть відновити втрачені клітини і, отже, не допомагають пацієнтам на пізніх стадіях захворювання.

Звідси виникає нагальна потреба в розробці регенеративних методів лікування, які могли б замінити втрачені клітини та відновити зір. Одним із багатообіцяючих напрямків було б використання стовбурових клітин для створення фоторецепторів, які можна трансплантувати в око пацієнта, але зараз ця технологія стикається з серйозними проблемами, які сповільнюють її використання в клінічній практиці.

За допомогою підходу, який обходить потребу в трансплантації, команда Каюетта знайшла спосіб реактивувати сплячі клітини сітківки та трансформувати їх у нервово-подібні клітини, що в кінцевому підсумку можуть бути використані для заміни клітин, втрачених у результаті дегенерації сітківки.

«Ми ідентифікували два гени, що при експресії в цих сплячих клітинах, які називаються клітинами Мюллера, можуть перетворювати їх на нейрони сітківки», — сказала перша авторка дослідження Каміль Будро-Пінсонно, яка нещодавно отримала ступінь доктора філософії в UdeM за цей прорив.

«Що цікаво, так це те, що ці клітини Мюллера, як відомо, реактивують і відновлюють сітківку у риб, — сказала вона, – Але у ссавців, включаючи людей, після травми чи хвороби вони зазвичай цього не роблять. І ми ще не до кінця розуміємо, чому».

Співавтор Аджай Девід, докторант лабораторії Каюетта, високо оцінив «цей захоплюючий прогрес у порівнянні з трансплантацією клітин», сказавши, що «одного дня ми зможемо скористатися перевагами клітин, які зазвичай присутні в сітківці, і стимулювати їх до регенерації клітин, втрачених в результаті патологічних станів».

Спираючись на свій успіх, вчені тепер планують вдосконалити ефективність цієї методики та знайти спосіб сприяти повному дозріванню клітин у конусоподібні фоторецептори, які можуть відновити зір.

Оригінальне дослідження було опубліковане в журналі PNAS 1 травня 2023 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *