Post navigation

Як утримувати ваші контактні лінзи в чистоті (і що може піти не так, якщо цього не робити)

 

Уявіть ситуацію: ви сильно поспішаєте і випадково ваша контактна лінза падає на підлогу ванної кімнати. Що ж вам слід робити:

  1. Промити її під краном та надягти?
  2. Плюнути на неї та зробити те саме?
  3. Скористуватись очисним розчином, який вам порекомендував оптометрист?
  4. Замінити новою лінзою?
  5. Зробити щось із вищеперерахованого, бо не має великої різниці?

Точно не слід вчиняти так, як чемпіон з боксу та легенда регбі Ентоні Мундін у 2007 році, та плювати на вашу контактну лінзу. Бо він потрапив до лікарні із тяжкою очною інфекцією.

Якщо ж ви обрали варіант 3, то це правда, що протирання вашої лінзи очисним розчином протягом 20 секунд видалить певну частку мікробів. Однак, для ефективного знезараження, вам потрібно буде замочити ваші лінзи в цьому розчині протягом чотирьох-шести годин.

Тож найкращим варіантом буде номер 4: замінити новою лінзою.

А от варіант перший, де лінза промивається під краном наражає ваше око на небезпеку бути зараженим мікроорганізмами, які живуть у водопровідній воді, що, в свою чергу, може призвести до повної втрати зору.

Не усі очні інфекції є нешкідливими

Чи не усі очні інфекції це кон’юнктивіти? По типу тих, якими хворіють діти, з легким почервонінням та зудом, і липкими виділеннями, які проходять через тиждень після закапування крапель, які вам порекомендував фармацевт в аптеці?

Ні. Якщо на вашу лінзу потрапила водопровідна вода, то ви можете заразитись досить рідкісною, але тяжкою інфекцією, яка називається акантамебний кератит. В Австралії із 680000 користувачів контактних лінз, 10-20 щороку звертаються за допомогою з приводу цього стану.

Із цих людей приблизно двоє або четверо потребуватимуть трансплантації рогівки для відновлення їх зору; А двоє-п’ятеро потребуватимуть лікування тривалістю більше, ніж рік. Ця патологія найчастіше вражає користувачів м’яких контактних лінз, які є найбільш популярними в Австралії.

У міській території Сіднею майже в кожній третій раковині ванної кімнати було знайдено акантамебу. Припускається, що вона існує і в  раковинах іншої частині країни, однак, таких досліджень ніхто поки не проводив. Але такі амеби вільно мешкають у грунті та водоймах повсюдно.

Акантамеби – вільно живучі найпростіші (одноклітинні організми), які живляться бактеріями та клітинами на передній поверхні рогівки. І це призводить до запалення, дезорганізації та руйнування рогівки, що блокує зір.

Переважна більшість випадків акантамебного кератиту трапляється серед носіїв контактних лінз. Але ви можете мінімізувати шанси отримати цю інфекцію. Для цього слід уникати контакту ваших лінз із водою, включаючи промивання їх під краном, прийом душу в лінзах або купання у водоймах із ними. Дійсно, зараз на багатьох упаковках контактних лінз можна побачити наліпку “без води”.

І, як показують дослідження, ця наліпка змінює поведінку користувача лінз, змушуючи їх уникати води. Контейнери для лінз також більш рідко піддавались зараженню бактеріями, і це, відповідно, зменшувало шанси бактеріальної інфекції та зменшувало кількість їжі для акантамеб.

Ви можете підхопити й інші очні інфекції

В той час, як акантамебні інфекції є досить рідкісними, бактеріальні інфекції є значно більш поширеними, і, за оцінками, вони вражають приблизно 4 на 10000 носіїв контактних лінз у рік. Приблизно 13% усіх людей, чиї очі або контактні лінзи уражені бактеріальними інфекціями, втрачають істотний зір. Це еквівалентно двом або більше рядків на таблицях, які використовують оптометристи для перевірки зору. Хоча, інфекційні ураження більшості людей минають протягом двох тижнів при застосуванні крапель із антибіотиком.

Однак, бактеріальні інфекції можуть бути тяжкими і швидкодіючими. Головна бактерія, яка відповідає за більшість інфекційних уражень, пов’язаних із контактними лінзами, є псевдомонада – інший вільно-живучий мікроорганізм. Іноді вона може пробитись через очну поверхню протягом усього кількох годин!

На даний момент не існує доказів, які б припускали, що носіння контактних лінз збільшує ризик зараження вірусом, який викликає COVID-19.

Тож як вам уникати всього цього?

Наступні поради, на основі доказів щодо здорового носіння контактних лінз, допоможуть вас уникати інфекцій:

  • Мийте та висушуйте руки перед тим, як торкатись лінз та очей
  • Промивайте та зберігайте контактні лінзи у свіжому дезінфікуючому розчині. Розбавляти старий розчин порцією свіжого не зменшує ризик зараження.
  • Очищуйте ваш контейнер для лінз за допомогою дезінфікуючих розчинів та залишайте його висихати на повітрі догори дном в проміжках між використанням.
  • Не використовуйте звичайну воду для ваших контейнерів.
  • Знімайте ваші контактні лінзи перед сном.

Як зрозуміти, що у вас виникла проблема?

Якщо ваші очі печуть, є червоними та сльозяться, зір розмитий, або виникає будь-який інший дискомфорт під час носіння лінз – зніміть їх.

Якщо симптоми продовжують ставати гірше, то зверніться до оптометриста. Сімейні лікарі зазвичай не мають спеціального обладнання із достатнім збільшенням, щоб діагностувати потенційно серйозну очну патологію.

Псевдомонада є стійкою до найсильніших очних крапель, які можна придбати без рецепта – хлорамфеніколу. Однак, більшість оптометристів можуть лікувати очні інфекції призначаючи очні краплі, і, за необхідності, можуть направити вас до офтальмолога.

Оригінальна стаття була опублікована на сайті The Conversation 7 серпня 2020 року.

Автор статті – Nicole Carnt, старший викладач Scientia, School of Optometry and Vision Science, UNSW, Sydney.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *