Post navigation

5 невеликих порад, як зробити ваші зимові свята гарними та безпечними

 

Ось і знов наближаються довгоочікувані зимові свята. І, хоча цього року звичний уклад життя всього світу значно змінився, а подій, які б хотілось відзначити і згадати, було не так багато, це не означає, що слід відмовлятись від дотримання традицій, святкувань і подорожей. І це є чудовим приводом нагадати про типові зимові травми і ураження очей, а також заходи для їх попередження.

1. Як безпечно відкривати пляшки із ігристими винами?

Найбільш “класичною” і, нажаль, однією із найнебезпечніших є травма ока корком від шампанського. Досить іронічно, що на Новий Рік момент відкриття пляшки ігристого вина є дуже знаковою подією, якій приділяють багато уваги, але уваги правильності і безпечності процесу під час святкових веселощів дістається мало. Широко відомо, що корок, який досягає швидкості 80 км/год, може спричинити такі серйозні стани, як розрив очного яблука, крововилив всередину ока, відшарування сітківки, дислокацію кришталика та ушкодження кісткової орбіти. Усі ці ураження становлять високу загрозу зору і можуть призвести якщо не до сліпоти, то до незворотного його зниження. Основною причиною є спрямування пляшки в сторону свого обличчя, або ж в сторону інших людей, та відкривання недостатньо охолоджених пляшок. Газ в бульбашках розширюється краще при вищих температурах і, таким чином, корок на великій швидкості починає становити значну загрозу. Рекомендовано охолоджувати ігристі вина до температури 7 °C і ніколи не трясти пляшку перед відкупорюванням. Також слід тримати пляшку під кутом 45° від себе і ніколи не направляти її в сторону гостей.

2. Нюанси поводження із піротехнічними виробами.

Іншим небезпечним джерелом травми ока, яке вже стосується дітей, є популярні взимку ігри з петардами та салютами. В цьому випадку наріжним каменем зазвичай є низька якість піротехнічних виробів та відсутність гарантії від виробника. Але, навіть при дотриманні цих умов, ризики, при використанні петард та салютів дітьми, не зменшуються. Нажаль, щороку в Україні є випадки, коли діти з необачності безповоротно втрачають зір і отримують значні травми обличчя та рук через вибух петард на близькій відстані. Типовими травмами від феєрверків є контузії, розриви, сторонні тіла та опіки. Очі вражаються у 14% випадків травмувань від феєрверків.

3. Гра в сніжки та її можливі наслідки.

Небезпеку становлять й улюблені дітьми ігри в сніжки. Влучання снігового снаряду в око загрожує тяжким пошкодженням рогівки та порушенням цілісності оболонок ока. Додатково, неочевидним наслідком може стати і віддалене ураження сітківки, виявити яке буде можливо лише через кілька тижнів після моменту травмування. Навіть при травмах легкого та середнього ступеня, період відновлення зору і загоєння ока може тривати декілька тижнів. І, нажаль, жодної гарантії, що зір відновиться в повному об’ємі, не існує.

4. Як залишити лише приємні враження від катання на лижах?

Хоча цьогоріч зимові гірськолижні курорти дуже обмежені для відвідування через всесвітню пандемію COVID-19, нагадати про небезпеку фотокератиту все ж слід. Основним механізмом виникнення цієї патології є опік світлом, що відбивається від поверхні снігу у дуже яскраві дні. Фотокератит супроводжується неприємними відчуттями, різзю та болем в очах, їх почервонінням та сльозотечею. Щоб уникнути цих неприємностей достатньо лише використовувати спеціальні захисні окуляри під час катання на лижах. А, якщо ураження очей яскравим світлом уникнути все ж не вдалось, то одразу зверніться за допомогою до офтальмолога і в жодному разі не займайтесь самолікуванням.

5. COVID-19 нікуди не зник.

Звичайно, травма очей становить велику загрозу зору, особливо під час зимових свят, але 2020 рік відзначився як рік тотального поширення небезпечної для життя та, як було виявлено численними дослідженнями і для очей, вірусної інфекції COVID-19, тому проігнорувати цей факт просто неможливо. І від імені Асоціації дитячих офтальмологів та оптометристів України закликаємо усіх дотримуватись правил безпеки, носити захисні маски та окуляри, уникати місць великого скупчення людей та піклуватись про своїх близьких.

Бажаємо Вам гарних та безпечних свят!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *