Post navigation

Роль вітаміну В3 у лікуванні глаукоми

 

Глаукома пов’язана із високим ризиком втрати зору. І дослідники із Karolinska Institutet та St. Erik Eye Hospital, як частина міжнародної команди, вивчають вплив нікотинаміду – аміду вітаміну В3 – на тваринні та клітинні моделі глаукоми. Їх дослідження, опубліковане в Redox Biology, може відкрити нові можливості нейропротекторної терапії глаукоми у людей. А клінічні випробування мають розпочатися вже восени.

Глаукома вражає майже 80 мільйонів людей по всьому світу.

При цій патології, зоровий нерв, який з’єднує око із мозком, пошкоджується, і це часто пов’язано із підвищеним внутрішньоочним тиском.

Єдині доступні на даний момент стратегії лікування направлені на контроль внутрішньоочного тиску за допомогою крапель або ж хірургічних втручань. Але, незважаючи на доступність цих методів лікування, ризики втрати зору принаймні в одному оці залишаються досить високими. Більшість людей із глаукомою є старшими за 50 років, і мають спадково унаслідувані підвищені ризики , пов’язані із патологією.

Фокусування на нових видах терапії

Що саме спричиняє дегенерацію зорового нерва при глаукомі й досі точно не відомо, але в даний час велика увага приділяється виявленню нових методів лікування, які б попереджували смерть гангліонарних клітин, а також чинили спроби відновити втрачені зорові функції шляхом регенерації уражених нервових волокон.

Раніше вчені виявили, що із віком вміст молекул NAD у сітківці знижується, і це робить гангліонарні клітини більш чутливими до нейродегенерації. Вченим вдалось надійно запобігти розвитку глаукоми на хронічних моделях тварин шляхом зупинки виснаження NAD через введення нікотинаміду (прекурсору NAD). Вони також продемонстрували, що застосування нікотинаміду може підвищувати зорові функції у хворих із уже наявною глаукомою.

Численні нейропротекторні ефекти

У великому міжнародному дослідженні вчені, зокрема, із Karolinska Institutet, St. Erik Eye Hospital, Singapore National Eye Center, та Cardiff University у Великобританії вивчають низку ефектів нікотинаміду на зорову систему як в умовах здорового органу зору, так і при глаукомі.

“Ми підтвердили нейропротекторну дію нікотинаміду у додаткових клітинних та тваринних моделях, які рекапітулювали певні риси глаукоми і мали певні загальні нейродегенеративні ознаки. Ми також розробили чутливі інструменти для дослідження метаболізму NAD та інших важливих речовин для зорової системи, – каже головний автор дослідження James Tribble, докторант кафедри клінічних наук у  Karolinska Institutet та Williams laboratory у St. Erik Eye Hospital, – Ми продемонстрували, що системне введення нікотинаміду має обмежені молекулярні побічні ефекти, однак здатне забезпечувати значну зміну метаболічного профілю захворювання у тварин, схильних до глаукоми”.

Окрім цих результатів робота дослідників призвела до відкриття кількох інструментів для вивчення захисного ефекту нікотинаміду.

“Використовуючи ці різноманітні платформи, ми визначили, що нікотинамід має численні нейропротекторні ефекти. Сюди входять буферизація та запобігання метаболічному стресу, а також збільшення розміру та рухливості мітохондрій, щоб забезпечити середовище, в якому гангліонарні клітини сітківки є менш сприйнятливими до стресу, пов’язаного із глаукомою, – каже Pete Williams, доцент і керівник дослідницької групи з питань глаукоми кафедри клінічних нейронаук Karolinska Institutet та St. Erik Eye Hospital, – Ці дані підтверджують користь від постійного використання нікотинаміду як нейропротекторної терапії глаукоми”.

“Той результат, який ми продемонстрували на тваринних та клітинних моделях глаукоми безпосередньо пробиватиме свій шлях і до пацієнтів шведської системи охорони здоров’я, – підводить підсумки Pete Williams.

Оригінальна стаття була опублікована на порталі Medical Xpress 17 травня 2021 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *