Post navigation

Виклики у діагностиці та лікуванні патологій очей у дітей

 

Американська академія педіатрії, Американська асоціація дитячої офтальмології та косоокості, Американська академія офтальмології та Американська асоціація сертифікованих ортоптів розробляють рекомендації щодо перевірки зору у дітей.

Провідною організацією є Американська академія педіатрії, яка розповсюджує настанови серед педіатрів і сімейних лікарів. В даний час перевірка зору рекомендована при народженні, у віці 6 місяців, в 1 рік і щорічно під час регулярних оглядів. Медиків, які працюють із дітьми, навчають проводити зовнішній огляд за допомогою джерела світла, щоб знайти будь-які очевидні аномалії чи ознаки інфекції, оцінити розмір зіниць на предмет симетрії та нормальної реакції на світло, перевірити синхронність руху очей за допомогою тесту Гіршберга та спостерігати за нормальним і симетричним червоним рефлексом за допомогою прямого офтальмоскопа. Коли дитина дорослішає і здатна до співпраці, вимірюється її гострота зору. Якщо виявлено відхилення від норми, дитину направляють до офтальмолога.

У процесі перевірки зору виникає багато проблем. Це може призвести до помилок діагностики, що може затримати відповідну терапію, або багатьох непотрібних направлень до офтальмолога, якщо очі дитини виявляються здоровими.

Richard L. Lindstrom, MD із колегами з Minnesota Eye Consultants десятиліттями брали участь у щорічних безкоштовних перевірках зору в центрі міста в Інституті очей Філіпса в Міннеаполісі. “Коли ми виявляли очні патології, ми також з’ясовували, що багато батьків не дотримувалися рекомендованого огляду у офтальмолога, оскільки вони не мали фінансової можливості оплатити дане обстеження. Тому ми запропонували безкоштовні офтальмологічні огляди в нашому сусідньому міському офісі. Але все одно багато батьків не пройшли перевірку очей своїх дітей у наших офтальмологів”, – розповідає він.

“Останнім викликом було те, що коли офтальмолог рекомендував лікування, включно з чимось таким простим, як окуляри, деякі діти його не отриували, оскільки їхні батьки не могли собі дозволити вартість лікування. Потім ми створили фонд для покриття витрат на офтальмологічні огляди та будь-яку необхідну медичну або хірургічну терапію, але дотримання наших офтальмологічних рекомендацій пацієнтами та батьками часто ігнорувалося, навіть коли терапія, включно з окулярами, надавалася безкоштовно.

Скринінг зору стане ще більш важливим, оскільки ми маємо справу з пандемією прогресуючої короткозорості та доступністю ефективних методів лікування, включаючи модифікацію способу життя, спеціальну оптичну корекцію та топічні очні краплі з низькими дозами атропіну.

Ми залишаємося перед викликом і потребуємо кращого підходу до перевірки зору у дітей. Незважаючи на труднощі, пов’язані з комплаєнсом пацієнтів і батьків, скринінг зору на захворювання очей, які піддаються лікуванню, залишається критично важливим і щороку веде до збереження та/або відновлення зору для тисяч дітей. Можливо, наша здатність проводити домашнє цифрове тестування зору, яка вдосконалюється із часом, підвищить наш рівень успіху в ефективному скринінгу очей кожної дитини та мотивуватиме їхніх батьків шукати відповідне лікування.

Щодо другої теми цього обговорення, захворювання поверхні очей є поширеним первинним діагнозом у дітей. Як легку мнемоніку в диференціальній діагностиці причин червоного ока я вчу ABCD: алергія (allergy), блефарит (blepharitis), кон’юнктивіт (conjunctivitis) і хвороба сухого ока (DED). Більш важкі інфекційні захворювання, такі як кератити, епісклерит/склерити та увеїти не становлять труднощів у диференціальній діагностиці.

Алергічні кон’юнктивіти та бактеріальні кон’юнктивіти завжди часто зустрічаються офтальмологам, в практиці яких є діти. Останніми роками блефарит і хвороба сухого ока зросли в поширеності. Багато хто вважає, що це пов’язано з американською дієтою та збільшенням випадків ожиріння. Ті самі захворювання краю повік, що типово вражають дорослих – тепер вражають і дітей. Це блефарит і дисфункція мейбомієвої залози (МГЗ).

Простий, але корисний спосіб класифікувати блефарит є поділяти його на передній блефарит, який уражає головним чином вії та їх фолікули, і задній блефарит, який переважно вражає мейбомієві залози. Багато пацієнтів виявляють ознаки та симптоми як переднього, так і заднього блефариту разом із вторинною хворобою сухого ока, пов’язаною із випаровуванням сльози. Найпоширенішими формами переднього блефариту є себорейний блефарит, який характеризується жирним лущенням краю повік із лусками та лупою; стафілококовий блефарит, який часто супроводжується значною гіперемією краю повік, васкуляризацією рогівки, фліктенулами або периферичними інфільтратами рогівки; і демодексний блефарит з патогномонічним нальотом.

Дисфункція мейбомієвих залоз характеризується закупорюванням отворів мейбомієвої залози, каламутністю або відсутністю мейбума при ручному видавлюванні та звивистістю або випаданням залози при мейбографії. Терапія подібна для дорослих і дітей і вимагає тривалого її дотримання з очікуванням рецидивів протягом усього життя. Гігієна повік залишається основою піраміди лікування. Я вважаю, що прогрівання за допомогою маски Bruder або альтернативного засобу матиме ефект для дітей старшого віку, а спрей із хлорноватистою кислотою легко застосовувати в будь-якому віці. Антибіотикотерапія макролідним антибіотиком, таким як еритроміцинова очна мазь або азитроміцинові очні краплі, є безпечною та ефективною. Сімейство тетрациклінів зазвичай уникають, якщо мова йде про лікування дітей.

Маска Bruder

При стафілококовому блефариті ефективним є антибіотик з хорошою ефективністю проти метицилін-резистентних видів стафілокока, наприклад очна мазь з бацитрацином, Polytrim (краплі поліміксин B/триметоприм, AbbVie) або, у важких випадках, суміш ванкоміцину. У пацієнтів із більш тяжким перебігом запалення і вторинною неоваскуляризацією рогівки, фліктенулами або інфільтратами рогівки може знадобитися короткий курс місцевого застосування стероїдів. Я вважаю, що комбіновані краплі тобраміцин/дексаметазон або мазь лотепреднол перед сном особливо корисні.

Сподіваємося, нові методи лікування демодексного блефариту вже на горизонті, включаючи очні краплі Лотіланер від Tarsus Pharmaceuticals. Застосування дерматологічного івермектинового крему Soolantra (Galderma) не за призначенням є доступною альтернативою, як і препарати з олії чайного дерева.

У важких випадках ми проводимо зондування мейбомієвої залози з ручним видавлюванням вмісту (наприклад, за допомогою LipiFlow (Johnson & Johnson Vision), iLux (Alcon), BlephEx (BlephEx LLC). Альтернативним варіантом є інтенсивне імпульсне світло та кілька інших доступних процедур. У дітей молодшого віку ці процедури вимагають седації, як і лікування будь-якого гордеолуму або халязіону.

 

Принцип роботи LipiFlow

iLux

Своєчасна діагностика та належна терапія розладів зору у дітей можуть бути складними, оскільки підтримка батьків, комплаєнс і платоспроможність можуть заважати належному лікуванню. Захворювання поверхні ока є поширеним явищем у будь-якому віці, із збільшенням частоти блефаритів, дисфункції мейбомієвих залоз та синдрому сухого ока. Той факт, що рання діагностика та належна терапія можуть запобігти інвалідності по зору на все життя, мотивує нас усіх робити все можливе, щоб зберегти, відновити та покращити зір наших дітей.”

Оригінальна стаття була опублікована на порталі Healio у жовтні 2022 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *